Monthly Archives: September 2016
30-09-2016-bmmSentyabrın 30-da “ELS-Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi” İctimai Birliyi Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində AR Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin informasiya, texniki və təşkilatçılıq dəstəyilə “Ailə, qadın və uşaq problemlərinin həllində milli-mənəvi dəyərlərin rolunun gücləndirilməsi” layihəsinin ilkin təqdimatını keçirdi. TƏQDİMAT FOTOQALEREYA Davamı
30.09.2016
Vladimir Putin: “Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu böyük nüfuz qazanıb”
e1c23aabcd5a2b41d857a9d685f7ad2cBu gün keçirilən V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun rəsmi açılış mərasimində Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Forum  iştirakçılarına müraciəti oxunub. APA-nın məlumatına görə, Rusiya prezidenti müraciətində bildirib ki, qısa vaxtda Forum böyük nüfuz qazanıb.
Qeyd olunub ki, bu gün Azərbaycan növbəti dəfə Forum iştirakçılarını qəbul edir: “İnanıram ki, dünyada qarşılıqlı anlaşmanın genişlənməsi sahəsində müzakirələr faydalı olacaq. Forum böyük uğurlar arzulayıram”.
29.09.2016
BMT baş katibi V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumuna müraciət göndərib
bmt-bas-katibi-v-baki-beyn%c9%99lxalq-humanitar-forumuna-muraci%c9%99t-gond%c9%99ribV Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun rəsmi açılış mərasimində BMT baş katibi Pan Gi Munun tədbir iştirakçılarına müraciəti oxunub. APA-nın məlumatına görə, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Forumun işində birbaşa iştirakını yüksək qiymətləndirən baş katib müraciətində dünyada qaçqın problemini xüsusi qeyd edərək bildirib ki, aparılan müzakirələr davamlı inkişafa böyük töhfə verməlidir.
“Biz davamlı inkişafa, fövqəladə hallara böyük diqqət yetirməliyik. Dünyada 130 milyon insanın humanitar dəstəyə ehtiyac var. Biz müsbət dəyişikliklər naminə birgə çalışa bilərik”, – deyə müraciətdə qeyd olunur.
Azərbaycan prezidenti: “Multikulturalizmin alternativi ksenofobiya, irqçilikdir”
az%c9%99rbaycan-prezidenti-multikulturalizmin-alternativi-ksenofobiya-irqcilikdir“Avropa Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli qərarlar qəbul edib. Avropa Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında əlaqə yaradılmasını məqsədəuyğun hesab edirik. Bir neçə il əvvəl Avropa Şurasına üzv ölkələrinin mədəniyyət nazirlərinin toplantısına İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərini dəvət etdik. Buna “Bakı Prosesi” adını verdik. Buna dünyada böyük hörmət və diqqətlə yanaşdılar”.
APA-nın məlumatına görə, bunu bu gün V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun rəsmi açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev deyib. Davamı
V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu başlayıb
v-baki-beyn%c9%99lxalq-humanitar-forumu-baslayibBu gün Heydər Əliyev Mərkəzində V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu başlayıb. APA-nın məlumatına görə, iki gün davam edəcək Forumun rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev iştirak edir.
Mərasimdə prezident İlham Əliyev çıxış edəcək, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin və BMT rəhbərliyinin Forum iştirakçılarına müraciəti oxunacaq. Açılış mərasimində Rusiya Hökuməti sədrinin müavini Olqa Qolodets, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri, UNESCO baş direktorunun müavini Qetaçyu Enqida çıxış edəcəklər. Davamı

Monthly Archives: Сентябрь 2016
e1c23aabcd5a2b41d857a9d685f7ad2cСегодня на официальной церемонии открытия V Бакинского международного гуманитарного форума было зачитано обращение к участникам президента России Владимира Путина. Как сообщает АПА, президент России в своем обращении отметил, что Форум за короткое время завоевал большой авторитет.
Было подчеркнуто, что сегодня Азербайджан в очередной раз принимает участников Форума: «Верю, что обсуждения в сфере расширения взаимопонимания на мировой арене будут продуктивными. Желаю больших успехов Форуму».
29.09.2016
Генсек ООН направил обращение на V Бакинский международный гуманитарный форум
bmt-bas-katibi-v-baki-beyn%c9%99lxalq-humanitar-forumuna-muraci%c9%99t-gond%c9%99ribНа церемонии открытия V Бакинского международного гуманитарного форума было зачитано обращение генсека ООН Пан Ги Муна к участникам форума. Как сообщает АПА, генсек высоко оценил непосредственное участие президента Азербайджана Ильхама Алиева в работе форума.
В своем обращении Пан Ги Мун особо подчеркнул существование проблемы беженцев в мире и отметил, что данные переговоры внесут большой вклад в устойчивое развитие. «Мы должны уделять большое внимание устойчивому развитию, чрезвычайным происшествиям. В мире 130 миллионов человек нуждаются в гуманитарной поддержке. Мы можем проводить совместную работу для положительных изменений», — отмечается в обращении.
Президент Азербайджана: «Альтернативой мультикультурализма является ксенофобия, расизм»
az%c9%99rbaycan-prezidenti-multikulturalizmin-alternativi-ksenofobiya-irqcilikdir«Совет Европы и Организация исламского содружества приняла справедливые решения в связи нагорно-карабахским конфликтом. Мы считаем целенаправленным установление связей между Советом Европы с ОИС. Несколько лет назад мы пригласили министров культуры стран ОИС на заседание министров культуры стран-членов Совета Европы. Мы назвали это «Бакинским процессом». В мире к этому отнеслись с большим уважением и вниманием».
Как сообщает АПА, об этом в своем выступлении на церемонии открытия V Бакинского международного гуманитарного форума сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Подробное
V Бакинский международный гуманитарный форум начал свою работу
v-baki-beyn%c9%99lxalq-humanitar-forumu-baslayibСегодня в Центре Гейдара Алиева начался V Бакинский международный гуманитарный форум. Как сообщает АПА, в официальной церемонии открытия форума, который продлится два дня, принимает участие президент Азербайджана Ильхам Алиев.
На церемонии выступит президент Азербайджана Ильхам Алиев, будет зачитано обращение к участникам форума президента России Владимира Путина и руководства ООН. На церемонии открытия также выступят заместитель председателя правительства Российской Федерации Ольга Голодец, генеральный директор ISESCO Абдулазиз Аль-Тувейджри, заместитель гендиректора ЮНЕСКО Гетачью Энгида. Подробное
В Сумгаите состоялось открытие Приморского бульвара
sumqayit_bulvarСегодня президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия Приморского бульвара и пляжа в городе Сумгаит. Как сообщает АПА, глава государства разрезал ленту, символизирующую открытие Приморского бульвара и городского пляжа. Общая площадь бульварного комплекса протяженностью в 4 км составляет 106 гектаров, строительство которого началось в октябре прошлого года.