Daily Archives: 09/20/2016
referendumla-%c9%99laq%c9%99dar-d%c9%99rsl%c9%99r-dayandirilacaq-r%c9%99smi-cavabAzərbaycan Təhsil Nazirliyi seçki məntəqələrinin əsasən, orta məktəblərdə yaradıldığını nəzərə alaraq, referendum öncəsi və sonrası, yəni sentyabrın 24-də və 27-də dərslərin keçirilib-keçirilməcəyinə aydınlıq gətirib. Milli.Az bildirir ki, nazirlikdən Trend-in sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, sentyabrın 26-da referendumun keçirilməsi tədrisin işinə mane olmayacaq.
Belə ki, altı günlük tədris həftəsi ilə işləyən məktəblərdə sentyabrın 24-də dərslər keçiriləcək. Sentyabrın 27-də də ölkənin bütün məktəblərində tədris normal qaydada davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, Seçki Məcəlləsinə əsasən, səsvermə günü seçki (referendum) keçirilən ərazidə iş günü hesab olunmur. Buna görə də sentyabrın 26-na təyin olunmuş Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına əlavə və dəyişikliklərlə bağlı referendum günü qeyri-iş günü hesab olunacaq.

Daily Archives: 09/20/2016
referendumla-%c9%99laq%c9%99dar-d%c9%99rsl%c9%99r-dayandirilacaq-r%c9%99smi-cavabМинистерство образования Азербайджана ответило на вопрос, будут ли проводиться занятия в школах в преддверии и после референдума, то есть 24 и 27 сентября,учитывая, что избирательные участки в основном создаются в средних школах. Как передает Oxu.Az, в министерстве в ответ на запрос Trend сообщили, что проведение 26 сентября референдума не помешает проведению занятий.
В школах с шестидневным обучением занятия будут проводиться 24 сентября. 27 сентября во всех школах страны обучение будет продолжено в нормальном режиме. Отметим, что согласно Избирательному кодексу, день проведения общенародного голосования (референдума) считается нерабочим на территории страны. В Азербайджане референдум состоится 26 сентября.