“Bu gündən Mingəçevirin yeni inkişaf dövrü başlayır. Bu Sənaye Parkında görüləcək işlər bizim ümumi iqtisadi potensialımızı gücləndirəcək”. APA-nın məlumatına görə, bu sözləri Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Mingəçevir Sənaye Parkının təməlqoyma mərasimində çıxış edərkən deyib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Sənaye Parkında 9 fabrik yaradılacaq: “Bu fabriklərdə işləyənlərin sayı 5-6 minə çatacaq. Bu sənaye parkında görüləcək işlərin həcmi təqribən 150-200 milyon dollar səviyyəsindədir. Yəni, bu, çox böyük investisiya layihəsidir. Bu layihəni icra etdikcə, əminəm ki, yeni təşəbbüslər də ortaya çıxacaq. Çünki bu layihənin şəhərin inkişafına, iş yerlərinin yaradılmasına, ümumiyyətlə, kənd təsərrüfatımızın, sənaye potensialımızın inkişafına çox böyük xeyri olacaq. Bundan sonra Mingəçevir nəinki Azərbaycanın, ümumiyyətlə, Cənubi Qafqazın yüngül sənaye mərkəzlərindən birinə, bəlkə də birincisinə çevriləcək”. Davamı
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Mingəçevirə səfərə gedərkən yolüstü Bakı-Ələt-Qazax-Gürcüstan dövlət sərhədi avtomobil yolunun Kürdəmir-Ucar-Yevlax hissəsinin açılışında iştirak edib. APA-nın məlumatına görə, regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramına əsasən reallaşdırılan Kürdəmir-Ucar-Yevlax–Tərtər avtomobil yolunun yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində 87,8 kilometr uzunluğunda olan yolun Kürdəmir-Ucar-Yevlax hissəsi iki zolaq əlavə edilməklə birinci texniki dərəcəyə təkmilləşdirilib.
Azərbaycanda ümumxalq səsverməsi 5627 seçki məntəqəsində keçiriləcək. APA-nın məlumatıma görə, bunu Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov qurumun bu gün keçirilən iclasında deyib. O bildirib ki, referendumla bağlı 34 ölkəni təmsil edən 90 beynəlxalq müşahidəçi qeydiyyatdan keçib.
AŞPA Azərbaycanda Konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı keçiriləcək referendumu izləmək üçün qiymətləndirmə missiyası göndərəcək. APA-nın AŞPA-ya istinadən verdiyi məlumata görə, hökumətin dəvəti əsasında baş tutacaq missiyaya makedoniyalı Aleksandr Nikoloski rəhbərlik edəcək.

“C этого дня начинается новый этап в развитии Мингячевира. Работа, которая будет проделана в этом промышленном парке, усилит наш общий экономический потенциал”. Как передает АПА, об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев на церемонии закладки фундамента Мингячевирского промышленного парка.
Глава государства отметил, что в Парке будут функционировать 9 фабрик: «Число работающих на этих фабриках достигнет 5-6 тысяч человек. Объем работ, которые будут проделаны в данном промышленном парке, находится на уровне 150-200 миллионов долларов. То есть это очень крупный инвестиционный проект. Уверен, что с реализацией данного проекта появятся и новые инициативы, так как проект принесет огромную пользу развитию города, созданию рабочих мест, развитию сельского хозяйства, промышленного потенциала в целом. Отныне Мингячевир станет также одним из центров легкой промышленности, а может быть, и первым из них не только в Азербайджане, но и на всем Южном Кавказе!». Подробное
21 сентября президент Азербайджана Ильхам Алиев по дороге в город Мингячевир принял участие в открытии участка Кюрдамир-Уджар-Евлах автомобильной дороги Баку-Алят-Газах-государственная граница Грузии. Как сообщает АПА, в результате реконструкции на современном уровне по рекомендации и поручению президента Ильхама Алиева автомобильных дорог, расположенных в коридоре международных грузоперевозок как в направлении восток-запад, так и север-юг, и проводимых в этом направлении успешных реформ, в последние годы протяженность дорог первой технической категории увеличилась почти до 500 километров.
Всенародное голосование в Азербайджане пройдет на 5627 участках. Как сообщает АПА, об этом заявил председатель ЦИК Мазахир Панахов на сегодняшнем заседании комиссии.
В Азербайджан будет отправлена оценочная миссия для наблюдения за предстоящим референдумом в связи с внесением изменений в Конституцию страны. Как сообщает АПА со ссылкой на сайт ПАСЕ, руководить оценочной миссией, которая прибудет в Азербайджан по приглашению правительства, будет македонец Александар Николоски.