Bu gün keçirilən V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun rəsmi açılış mərasimində Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına müraciəti oxunub. APA-nın məlumatına görə, Rusiya prezidenti müraciətində bildirib ki, qısa vaxtda Forum böyük nüfuz qazanıb.
Qeyd olunub ki, bu gün Azərbaycan növbəti dəfə Forum iştirakçılarını qəbul edir: “İnanıram ki, dünyada qarşılıqlı anlaşmanın genişlənməsi sahəsində müzakirələr faydalı olacaq. Forum böyük uğurlar arzulayıram”.
V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun rəsmi açılış mərasimində BMT baş katibi Pan Gi Munun tədbir iştirakçılarına müraciəti oxunub. APA-nın məlumatına görə, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Forumun işində birbaşa iştirakını yüksək qiymətləndirən baş katib müraciətində dünyada qaçqın problemini xüsusi qeyd edərək bildirib ki, aparılan müzakirələr davamlı inkişafa böyük töhfə verməlidir.
“Avropa Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli qərarlar qəbul edib. Avropa Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında əlaqə yaradılmasını məqsədəuyğun hesab edirik. Bir neçə il əvvəl Avropa Şurasına üzv ölkələrinin mədəniyyət nazirlərinin toplantısına İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərini dəvət etdik. Buna “Bakı Prosesi” adını verdik. Buna dünyada böyük hörmət və diqqətlə yanaşdılar”.
Bu gün Heydər Əliyev Mərkəzində V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu başlayıb. APA-nın məlumatına görə, iki gün davam edəcək Forumun rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev iştirak edir.

Сегодня на официальной церемонии открытия V Бакинского международного гуманитарного форума было зачитано обращение к участникам президента России Владимира Путина. Как сообщает АПА, президент России в своем обращении отметил, что Форум за короткое время завоевал большой авторитет.
Было подчеркнуто, что сегодня Азербайджан в очередной раз принимает участников Форума: «Верю, что обсуждения в сфере расширения взаимопонимания на мировой арене будут продуктивными. Желаю больших успехов Форуму».
На церемонии открытия V Бакинского международного гуманитарного форума было зачитано обращение генсека ООН Пан Ги Муна к участникам форума. Как сообщает АПА, генсек высоко оценил непосредственное участие президента Азербайджана Ильхама Алиева в работе форума.
«Совет Европы и Организация исламского содружества приняла справедливые решения в связи нагорно-карабахским конфликтом. Мы считаем целенаправленным установление связей между Советом Европы с ОИС. Несколько лет назад мы пригласили министров культуры стран ОИС на заседание министров культуры стран-членов Совета Европы. Мы назвали это «Бакинским процессом». В мире к этому отнеслись с большим уважением и вниманием».
Сегодня в Центре Гейдара Алиева начался V Бакинский международный гуманитарный форум. Как сообщает АПА, в официальной церемонии открытия форума, который продлится два дня, принимает участие президент Азербайджана Ильхам Алиев.