“Seçkilər” Media Mərkəzi – Dünyada demokratik idarəetmə sisteminin əsas atributlarından sayılan seçkilərin şəffaflığını təmin etmək, ictimai rəyin sözügedən prosesə münasibətini öyrənmək üçün “exit-poll” adlandırılan tədqiqat növündən istifadə edilir. Azərbaycanda da 2003-cü ildən başlayaraq prezident, parlament və bələdiyyə seçkilərində, o cümlədən referendumda “exit-poll” keçirilir. “ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzinin sədri İradə Yaqubova “exit-poll”un mahiyyəti, məqsədi, seçicilərin bu sorğuya münasibəti və digər məsələlərlə bağlı “Seçki-2015.az” saytına müsahibə verib.
– İradə xanım, dünyada, eləcə də Azərbaycanda keçirilən seçkilərdə “exit-poll” tədqiqatı aparılır. Bu tədqiqatın mahiyyəti nədən ibarətdir? Davamı
ELS Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi parlament seçkiləri günü 118 seçki dairəsinin 1180 seçki məntəqəsində “exit-poll” keçirəcək. “Report”un məlumatına görə, mərkəzin sədri İradə Yaqubova oktyabrın 27-də keçirdiyi mətbuat konfransında deyib ki, rəhbərlik etdiyi qurum 2008-ci ildən bütün seçkilərdə fəal iştirak edir: “ELS Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi 2006-cı ildən fəaliyyət göstərir, 2007-ci ildən dövlət qeydiyyatına alınıb. Bu müddət ərzində bütün seçkilərdə iştirak etmişik. Xeyli təcrübə qazanmışıq, fəaliyyətimizi təkmilləşdirmişik”.
Bu gün “ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi Trend İnformasiya Agentliyinin dəstəyi ilə Milli Məclisə noyabrın 1-ə təyin edilən seçkilərdə “exit poll” keçirməsi ilə bağlı mətbuat konfransı keçirib. Trend-in məlumatına görə, Mərkəzin sədri İradə Yaqubova rəhbərlik etdiyi təşkilatın fəaliyyəti və “exit poll” keçirməsi qaydaları barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, Mərkəzin “exit poll” keçirmək sahəsində geniş təcrübəsi var: “Bizim təşkilatımız 2008-ci ildən bəri keçirilən bütün seçkilərində “exit poll” keçirib”.
Bu gün “ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi noyabrın 1-də Azərbaycanda keçiriləcək parlament seçkilərində “exit poll”-la bağlı mətbuat konfransı keçirib.

Daily Archives: 10/27/2015
İradə_Yaqubova_TrendНа предстоящих парламентских выборах в Азербайджане Центр независимых исследований “ELS” проведет exit-poll на 1180 избирательных участках по 118 округам. Об этом сказала во вторник председатель Центра независимых исследований “ELS” Ирада Ягубова в ходе пресс-конференции, прошедшей при поддержке АМИ TREND и посвященной проведению exit-poll на избирательных участках.
В ходе пресс-конференции Ягубова рассказала о деятельности центра и правилах проведения exit-poll. По ее словам, Центр независимых исследований “ELS” имеет большой опыт в проведении exit-poll… Подробное
27.10.2015
“ELS” завершил тренинги в регионах
Masalli-17-18.10.2015Сегодня, 27 октября завершились тренинги для супервайзеров и интервьюеров Независимого Исследовательского Центра “ELS” в рамках подготовки к исследованию “exit-poll” на предстоящих парламентских выборах.  В ходе тренингов были разъяснены правила проведения исследования и продемонстрированы принадлежности, в том числе формы опросных анкет. Во время поездок в регионы тренеры Центра посетили избирательные участки с целью проведения их мониторинга.
Отметим, что тренеры ”ELS” провели 17-27 октября тренинги для супервайзеров и интервьеров всех регионов Азербайджана, за исключением Нахчивани. На парламентских выборах 1 ноября 2015 года исследование “еxit-poll” охватит 1180 избирательных участков 118-ти избирательных округов. ФОТОГАЛЕРЕЯ Подробное