Daily Archives: 10/08/2015
msk_logoAzərbaycanda noyabrın 1-də keçiriləcək parlament seçkilərində 1190 nəfərin deputatlığa namizədliyi qeydə alınıb.Trend xəbər verir ki, bunu Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov deyib. Qeydə alınan namizədlərin 263-ü siyasi partiyalar, 15-i “Azadlıq-2015” bloku, 2-si təşəbbüs qrupu, 910-ı isə fərdi qaydada irəli sürülüb.
İclasda, həmçinin namizədliyin qeydə alınmasından imtina ilə bağlı dairə seçki komissiyalarının qərarları ilə bağlı MSK-ya daxil olmuş bir neçə müraciətə baxılıb. Baxılan müraciətlərin 1-i üzrə DSK-nın qərarı ləğv edilərək müraciət təmin edilib. Müraciətlərin 4-ü isə təmin edilməyib və DSK-nın qərarı qüvvədə saxlanılıb.
8.10.2015
Sabah Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar seçkiqabağı təşviqata start veriləcək
Milli_Meclis_2Sabah Azərbaycan Milli Məclisinə noyabrın 1-ə təyin edilmiş seçkilərlə əlaqədar seçkiqabağı təşviqata start veriləcək. APA-nın məlumatına görə, Seçki Məcəlləsinə əsasən, qeydə alınmış namizədlər, onların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri, namizədi qeydə alınmış siyasi partiyalar, siyasi partiyaların blokları, onların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri tərəfindən seçkiqabağı təşviqatın aparılması səsvermə gününə 23 gün qalmış başlanır və səsvermənin başlanmasına 24 saat qalmış dayandırılır.
Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar qeydə alınmış namizədlər, onların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri, namizədi qeydə alınmış siyasi partiyalar, siyasi partiyaların blokları, onların  səlahiyyətli nümayəndələri  və vəkil edilmiş şəxsləri tərəfindən seçkiqabağı təşviqat oktyabrın 9-da başlanacaq, 31 oktyabr  saat 8.00-da dayandırılacaq.

Daily Archives: 10/08/2015
msk_logoДля участия в предстоящих парламентских выборах в Азербайджане в качестве кандидатов в депутаты зарегистрированы 1190 человек. Об этом сказал в среду на заседании Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Азербайджана председатель комиссии Мазахир Панахов.
По его словам, из них 263 человека выдвинуты политическими партиями, 15 — избирательным блоком “Azadlıq-2015”, двое – инициативной группой, 910 являются самовыдвиженцами. На заседании также был рассмотрен ряд поступивших в ЦИК обращений в связи с решением окружных избирательных комиссий (ОИК) об отказе в регистрации кандидатов.
Решение ОИК по одному из этих обращений было аннулировано, а само обращение — удовлетворено. Четыре обращения не были удовлетворены, и решения ОИК остались в силе.
Парламентские выборы в Азербайджане пройдут первого ноября.
8.10.2015
Завтра в Азербайджане начинается предвыборная кампания кандидатов в депутаты
Milli_Meclis_2Девятого октября начинается предвыборная кампания кандидатов в депутаты Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана.В соответствии с Календарным планом, утвержденным Центральной избирательной комиссией (ЦИК), предвыборная кампания может проводиться зарегистрированными кандидатами, их уполномоченными представителями и доверенными лицами, политическими партиями, блоками политпартий, их уполномоченными представителями и доверенными лицами.
Согласно Избирательному кодексу, предвыборная кампания кандидатов начинается за 23 дня до дня голосования и завершается за 24 часа до начала голосования. Парламентские выборы в Азербайджане пройдут первого ноября.