Daily Archives: 10/14/2015
14.10.2015“ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi 2015-ci il Parlament seçkilərində Azərbaycanın 118 dairəsi üzrə 1180 seçki məntəqəsində “Ekzi-poll” (“Çıxışda sorğu”) keçirməyi planlaşdırır. Oktyabrın 7-də qeydiyyat üçün sənədlər paketini Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edən Təşkilatda intervüer və supervayzerlərin seçim prosesi artıq başa çatib.
Bir neçə gün əvvəl “ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzinin və layihənin rəhbəri İradə Yaqubova tədqiqatda iştirak edəcək intervüer və supervayzerlərə təlim keçirənlərə treninqlər keçib. Hazırda intervüer və supervayzerlər üçün treninqlərə start verilib.
Qeyd edək ki, “ELS” Azərbaycanda seçkilərin demokratik keçirilməsini və legitimliyini qiymətləndirməyə imkan verən bir vasitə olan exit-poll tədqiqatının keçirilməsində uzun illərin təcrübəsinə malikdir… FOTOQALEREYA Davamı
14.10.2015
Milli Məclisə seçkilərdə “exit-poll” keçirmək üçün 4 təşkilat müraciət edib
Məzahir PənahovMilli Məclisə seçkilərlə əlaqədar “exit-poll” keçirmək üçün 4 təşkilat müraciət edib. APA-nın məlumatına görə, bunu MSK sədri Məzahir Pənahov deyib. O bildirib ki, “exit-poll” keçirmək üçün müraciət edən təşkilatlardan biri Fransa təşkilatıdır. Yerli təşkilatlardan “Els” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi də müraciət edib.
Qeyd edək ki, “exit-poll” keçirmək müraciətlərə üçün oktyabrın 12-nə qədər müddət ayrılmışdı. MSK oktyabrın 22-dək müraciətlərə baxıb, qərar verəcək.
Azərbaycanda baxımsız uşaqlar üçün sığınacaq yaradılır
poor_child_141015Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında baxımsız uşaqlar üçün sığınacaq müəssisəsi yaradılır. Bunu Trend-ə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva deyib. O, hesab edir ki, bu müəssisə istifadəyə verildikdən sonra baxımsız uşaqlarla işləmək daha rahat olacaq, onların valideynlərini müəyyən məsuliyyətlərə cəlb etmək imkanları artacaq.
Həmin müəssisənin yaradılmasını çox vacib sayan A.Sofiyeva əlavə edib ki, sığınacaqlar olduqdan sonra baxımsız uşaq aşkar edilən kimi onu həmin mərkəzlərə yerləşdirmək və problemini dərindən öyrənmək mümkün olacaq: “Uşağı həmin yerə yerləşdirdikdən sonra bir neçə gün ərzində onun problemləri ilə məşğul olmaq mümkün olacaq. Əgər uşaq kimsəsizdirsə, o, dövlət müəssisəsinə, valideyni varsa, valideyninə təhvil veriləcək. Bu halda valideynə xəbərdarlıq və ya onu məsuliyyətə cəlb etmək olar”… Davamı
MSK sədri: “Deputatlığa namizədlərin bir hissəsi namizədliyini geri götürüb”
msk_bina_main“Oktyabrın 13-ə olan məlumata görə deputatlığa namizədliyi qeydə alınmış 1246 nəfərin bir hissəsi namizədliyini geri götürüb, 1000 nəfər ətrafında deputatlığa namizəd qalıb”. APA-nın məlumatına görə, bunu Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov deyib.
APA-nın məlumatına görə, bunu Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov deyib. M. Pənahov bildirib ki, MSK bülletenlərin çapı zamanı namizədliyini geri götürmüş deputatlığa namizədlərin adlarının seçki bülletenlərində yer almamasına çalışır, çünki bu, seçiciləri də çaşdırır: “Biz belə halların yaşanmaması üçün məntəqə, dairə seçki komissiyalarına da müvafiq göstəriş vermişik”.

Daily Archives: 10/14/2015
14.10.2015Независимый Исследовательский Центр “ELS” готовится к проведению исследования “exit-poll” (опрос на выходе) в 1180 избирательных участках 118-ти избирательных округов в ходе Парламентских выборов 2015 года. С этой целью 7 октября организация предоставила соответствующий пакет документов для аккредитации в Центральную Избирательную Комиссию (ЦИК).
Отметим, что несколько дней назад завершился отбор интервьюеров и супервайзеров, после чего председатель НИЦ “ELS” и руководитель проекта Ирада Ягубова провела тренинг для тренеров, которым предстоит работа с интервьюерами и супервайзерами. Кстати, как раз сейчас и стартовали тренинги для интервьюеров и супервайзеров.
Отметим, что “ELS” имеет многолетний опыт проведения исследования exit-poll, который позволяет оценить демократичность и легитимность выборов… Подробное
14.10.2015
В связи с проведением «exit-poll» на выборах в Милли Меджлис обратились 4 организации
Məzahir PənahovВ связи с проведением «exit-poll» на выборах в Милли Меджлис обратились 4 организации. Как сообщает АПА, об этом заявил председатель ЦИК Мазахир Панахов. Он сказал, что одной из обратившихся в связи с проведением «exit-poll» организаций является французская организация. Из местных организаций для проведения «exit-poll» в числе других обратился Независимый исследовательский центр «Els».
Отметим, для рассмотрения обращений в связи с проведением «exit-poll» было отведено время до 12 октября. ЦИК рассмотрит обращения до 22 октября.
“Oktyabrın 13-ə olan məlumata görə deputatlığa namizədliyi qeydə alınmış 1246 nəfərin bir hissəsi namizədliyini geri götürüb, 1000 nəfər ətrafında deputatlığa namizəd qalıb”.
В Азербайджане создается приют для беспризорных детей
poor_child_141015В Азербайджане при минтруда и социальной защиты населения впервые будет создан приют для беспризорных детей. Об этом сказала Trend в среду зампредседателя Госкомитета по проблемам семьи, женщин и детей Айнур Софиева. По ее словам, это позволит упростить работу по решению проблем беспризорных детей.
«Если ребенок, попавший в приют, сирота, он будет передан в государственное учреждение, а если у него есть родители, то последние будут призваны к ответственности в связи с дальнейшей судьбой ребенка», — сказала Софиева… Подробное
Председатель ЦИК: «Некоторые кандидаты в депутаты отозвали свои кандидатуры»
msk_bina_main«Согласно информации от 13 октября, некоторые из 1246 кандидатов в депутаты отозвали свои кандидатуры. Зарегистрированными остались примерно 1000 кандидатов». Как сообщает АПА, об этом заявил председатель Центральной избирательной комиссии Мазахир Панахов.
М.Панахов сказал, что ведет работу над тем, чтобы во время печати избирательных бюллетеней в них не были занесены имена кандидатов в депутаты, которые уже отозвали свои кандидатуры, так как это может запутать избирателей: «Для того чтобы исключить подобные случаи, мы дали соответствующие указания избирательным участковым и окружным комиссиям».