“Hazırda Mərkəzi Seçki Komissiyasında 465 beynəlxalq müşahidəçi akkreditasiyadan keçib. Onlar 36 beynəlxalq qurumu təmsil edirlər”. Trend-in məlumatına görə, bu sözləri Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov “Secki2015.az” saytına açıqlamasında deyib. MSK sədri bildirib ki, seçkiləri ümumilikdə 53 ölkəni təmsil edən müşahidəçi missiyaları izləyəcək:
“Bunlara Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA), Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB), Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyası (TürkPA), Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyası (QİƏT PA), Avstraliya, İtaliya, Bolqarıstan, Litva, Latviya parlamentləri, Böyük Britaniya Lordlar palatası, müxtəlif ölkələrin Mərkəzi Seçki Komissiyalarının nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri, Avropa Seçki Müşahidə Akademiyası, GÜAM, Amerika siyasi monitorinq mərkəzi və digər mötəbər qurumlardan olan nümayəndə heyətləri daxildirlər… Davamı
AŞPA partiyalararası nümayəndə heyəti Yordi Çuklanın rəhbərliyi ilə noyabrın 1-də Azərbaycanda keçiriləcək parlament seçkilərini izləyəcək. APA-nın xəbərinə görə, bu barədə məlumat AŞPA-nın saytında yer alıb. Məlumatda bildirilir ki, 30 nəfərdən ibarət komanda Milli Məclisdə təmsil olunan partiyalar, parlament qruplarının rəhbər və nümayəndələri, həmçinin parlamentdən kənar müxalifət partiyaları və hərəkat üzvləri ilə görüşəcək.
“ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi müəyyənləşdirdiyi qrafik üzrə regionlarda 2015-ci il Parlament seçkiləri zamanı “Ekzit-poll” tədqiqatını həyata keçirəcək supervayzer və intervüerlər üçün təlimləri davam etdirir. Bu dəfə Mərkəzin mütəxəssisləri Beyləqan-Fizuli rayonlarının seçki məntəqələrinin çıxışında işləyəcək supervayzer və intervüerlər üçün treninqlər keçiriblər. Oktyabrın 26-da təşkil olunan təlimlərdə supervayzer və intervüerlərə tədqiqat müddətində həyata keçirəcəkləri işlər, o cümlədən tədqiqatın qaydalarına uyğun atacaqları addımlar, sorgu və anket vərəqələri barədə məlumat verilib…

Daily Archives: 10/26/2015
3В связи с парламентскими выборами в Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Азербайджана аккредитацию прошли 465 наблюдателей из 36 международных структур. Об этом председатель ЦИК Мазахир Панахов сказал сайту Secki2015.az. По его словам, в целом за парламентскими выборами будут наблюдать миссии, представляющие 53 страны.
«Это – делегации Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), Содружества независимых государств (СНГ), Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран (Тюрк ПА), Парламентской ассамблеи стран Черноморского экономического сотрудничества ( ПАЧЭС), парламентов Австралии, Италии, Болгарии, Литвы, Латвии, делегация от Палаты лордов Великобритании, главы делегаций ЦИК различных стран, делегации Европейской академии наблюдения за выборами, ГУАМ, Американского центра политического мониторинга и других авторитетных структур», — сказал Панахов… Подробное
26.10.2015
Стала известна программа миссии ПАСЕ по наблюдению за ходом парламентских выборов в Азербайджане
Ashpa Yorki CuklaninДелегация ПАСЕ под руководством Йорди Чуклы 1 ноября будет наблюдать за парламентскими выборами в Азербайджане. Как передает АПА, об этом сообщается на сайте ПАСЕ. Отмечается, что команда из 30 человек встретится с руководителями и членами партий, представленных в Милли Меджлисе, а также с членами оппозиционных партий и движений, не представленных в парламенте.
Делегация также проведет «круглый стол» и выслушает представителей медиа, гражданских обществ, а также встретится с аккредитованными в Баку дипломатами, чтобы выслушать их мнения в связи с ходом избирательной кампании… Подробное