Bu gün 9 noyabr – Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Bayrağı Meydanı Kompleksi İdarəsi və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Bayrağımız – qürur mənbəyimizdir!” devizi altında veloyürüş başlayıb. APA-nın məlumatına görə, yürüş saat 12:00-da Dövlət Bayrağı Meydanından start götürüb.
Dövlət Bayrağı Meydanı Kompleksi İdarəsi Aparatının rəhbəri Elmir Bağırov deyib ki, iştirakçılar Bayraq Meydanı – Azneft prospekti – Dəniz limanı – Heydər Əliyev Mərkəzi və əks istiqamətdə hərəkət edəcəklər. 16,5 km-lik yürüş elə başladığı yerdə – Dövlət Bayrağı Meydanında başa çatacaq. Yürüşdə Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının peşəkar idmançıları və həvəskar idmançılar iştirak edirlər. İştirakçıların sayı 200 nəfərdir… FOTOQALEREYA Davamı
Monthly Archives: November 2015
Bu gün Azərbaycanda Dövlət Bayrağı günüdür
APA-nın məlumatına görə, Azərbaycanın üçrəngli bayrağı dövlət rəmzi olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) Hökumətinin 1918-ci il 9 noyabr tarixli iclasında qəbul olunub. 1920-ci il aprelin 27-də bolşevik işğalından sonra AXC-nin bayrağı Azərbaycan SSR-in qırmızı rəngli oraq-çəkicli bayrağı ilə əvəzlənib. 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan MR Ali Məclisinin qərarı ilə bərpa olunaraq muxtar respublikanın dövlət bayrağı kimi qəbul olunub.
1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Ali Sovetinin qərarı ilə hazırkı üçrəngli və ay-ulduzlubayraq müstəqil respublikanın dövlət bayrağı elan edilib… FOTOQALEREYA Davamı
İlham Əliyev Zaqatalada Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa edilmiş “Qızılgül” körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında iştirak edib
Prezident İlham Əliyev Zaqatalaya səfəri çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa edilmiş “Qızılgül” körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında iştirak edib. Dövlətimizin başçısı uşaq bağçasının binasının rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi.
Ümumi sahəsi 1280 kvadratmetr olan bina 100 uşaq üçün nəzərdə tutulub. İkimərtəbəli binanın foyesində ulu öndər Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın uşaqlara göstərdikləri diqqət və qayğını əks etdirən fotolar sərgilənir. Körpələr evi-uşaq bağçasında 5 qrup fəaliyyət göstərəcək. Burada 1 yaşdan 6 yaşadək uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə məşğul olmaq üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Binada müəllimlər, tibb, qəbul, yataq, kompyuter otaqları, idman, oyun, musiqi zalları yaradılıb. Davamı
Şəkinin Qoxmuq kənd tam orta məktəbinin şagirdləri yeni binada təhsil alacaqlar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 4-də Şəkiyə səfəri çərçivəsində 840 şagird yerlik Qoxmuq kənd tam orta məktəbinin yeni binasının istifadəyə verilməsi mərasimində iştirak edib.Dövlətimizin başçısı məktəbin yeni binasının rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi. Məktəbdə ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin həyat və fəaliyyətlərini əks etdirən fotolardan ibarət guşələr yaradılıb… Davamı
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsinə səfəri başlayıb
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin şimal-qərb bölgəsinə səfəri başlayıb. APA-nın yerli bürosunun xəbərinə görə, səfər Zaqatala rayonundan başlanıb. Zaqatala Mədəniyyət və İstirahət Parkında Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edən dövlət başçısı Müəllimlər İnstitutunun Zaqatala rayon filialının binasının açılışında iştirak edib.
Daha sonra prezident İlham Əliyev Heydər Əliyev Mərkəzinin, Heydər Əliyev Fondunun yardımı ilə tikilən körpələr evi – uşaq bağçasının, Zaqatala-Danaçı-Aşağı Çardaxlar avtomobil yolunun açılış mərasimlərinə qatılıb.
Prezident İlham Əliyev Zaqataladan Şəki rayonuna gedib. Dövlət başçısı Şəkidə də bir sıra obyektlərin açılışında iştirak edəcək.

Monthly Archives: Ноябрь 2015
veloyürüş-1В связи с 9 ноября — Днем государственного флага Азербайджанской Республики сегодня начался велопробег под девизом «Наш флаг – наша гордость», организованный Управлением Комплекса площади Государственного флага при Кабинете Министров совместно с Федерацией велоспорта Азербайджана. Как сообщает АПА, велопробег стартовал в 12:00 на Площади государственного флага.
По словам руководителя Аппарата Управления Комплекса площади Государственного флага Эльмира Багирова, участники велогонки будут двигаться по маршруту Площадь государственного флага – Проспект «Азнефть» — Морской вокзал – Центр Гейдара Алиева и  в обратном направлении. Общая протяженность гонки составит 16,5 км. В велопробеге принимают участие профессиональные спортсмены Федерации велоспорта Азербайджана и любители этого вида спорта. В велогонке принимают участие 200 человек. ФОТОГАЛЕРЕЯ  Подробное
9.11.2015
Азербайджан отмечает 24-ю годовщину восстановления государственной независимости
Bayrag-gunu-3Указ «Об учреждении Дня Государственного флага» был подписан Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 17 ноября 2009 года. Азербайджанский триколор был учрежден 9 ноября 1918 года в качестве Государственного флага на заседании правительства Азербайджанской Демократической Республики (АДР), просуществовавшей до мая 1920 года. После обретения Азербайджаном в 1991 году независимости 5 февраля Верховный Совет Азербайджана объявил триколор с восьмиконечной звездой и полумесяцем Государственным флагом Азербайджанской Республики.
В ноябре 2009 года в статью 105 Трудового кодекса была внесена поправка, связанная с объявлением Дня государственного флага 9 ноября нерабочим днем… ФОТОГАЛЕРЕЯ Подробное
Сдан в эксплуатацию детский сад, построенный в Загатале по инициативе Фонда Гейдара Алиева
Korpeler-evi4 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в рамках поездки в Загаталу принял участие в открытии яслей-детского сада «Гызылгюль», построенного по инициативе Фонда Гейдара Алиева. Глава государства разрезал ленту в знак открытия здания детского сада.
Здание общей площадью 1280 квадратных метров рассчитано на 100 детей. В фойе двухэтажного здания демонстрируются фотоснимки, отражающие внимание и заботу великого лидера Гейдара Алиева, Президента Ильхама Алиева и президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой о детях. В яслях-детском саду будут функционировать 5 групп. Здесь созданы все условия для обучения и воспитания детей в возрасте от 1 года до 6 лет. В здании имеются комната для воспитателей, медицинский и компьютерный кабинеты, приемная, спальни, спортивный, игровой и музыкальный залы… Подробное
4.11.2015
Ильхам Алиев принял участие в открытии нового здания полной средней школы в селе Бахметли Загатальского района
İlham_Eliyev_mektebВ рамках поездки в Загатальский район Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии нового здания полной средней школы имени Аладдина Джавадова в селе Бахметли. Внимание и забота Президента Ильхама Алиева о развитии образования в нашей стране еще раз подтверждают, что эта важная сфера находится в числе приоритетов государственной политики. Этот процесс не ограничивается только столицей, он охватывает и регионы.
Глава государства разрезал ленту в знак открытия школы… Подробное
Начался визит президента Ильхама Алиева в северо-западный регион
Ilham_Aliyev_sefer_090512Начался визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в северо-западный регион. Как сообщает местное бюроАПА, визит начался с Загатальского района. Глава государства посетил памятник Гейдару Алиеву в Парке культуры и отдыха Загаталы, а также принял участие в открытии нового здания филиала Института учителей в Загатале.
Затем президент Ильхам Алиев принял участие в открытии построенного с помощью Центра Гейдара Алиева и Фонда Гейдара Алиева детского сада — яслей, а также в церемонии открытия автомобильной дороги Загатала-Даначи-Ашагы Чардахлар.
Из Загаталы президент Ильхам Алиев отправился в Шеки. Там глава государства также примет участие в открытии ряда объектов.