Monthly Archives: January 2015
94422df81907d1924002e624dc36ce14İsrail prezidenti Reuven Rivlin BMT Baş Assambleyasında Holokost (yəhudi soyqırımı) qurbanları ilə bağlı keçirilən mərasimdəki çıxışında Xocalı faciəsini də dünyada törədilən soyqırımlar və kütləvi qətllər sırasında qeyd edib. APA-nın İsrail XİN-in rəsmi saytına istinadən verdiyi məlumata görə, antisemitizmə, şovinizmə və bəşəri cinayətlərə qarşı mübarizədən söz açan İsrail prezidenti bildirib ki, dünya ictimaiyyəti həddən çox göz yaşı tökür, amma daha az iş görür: Davamı
31.01.2015
Ərdoğan: Kimlərinsə sifarişi ilə biz “erməni soyqırımı”nı qəbul etməyə məcbur deyilik
Rəcəb_Tayyib-ƏrdoğanErməni diasporası sakit durmur. Onlar yenə aranı qarışdırmağa, saxtakarlığa davam edərək, sanki mübahisədən Türkiyəyə qarşı istifadə etməyə çalışırlar”. APA-nın Türkiyənin NTV telekanalına istinadən verdiyi xəbərə görə, bu sözləri Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan yerli KİV nümayəndələri ilə keçirdiyi mətbuat konfransında deyib. Davamı
30.01.2015
Prezident İlham Əliyev: “Heç bir böhran bizə təsir edə bilməz”
Ilham_eliyev164532“Azərbaycanın təbiəti elədir ki, hər yerdə gözəl, səfalı məkanlar, dağlar, meşələr, çaylar çoxdur. Bu, bizim böyük sərvətimizdir. Biz bu sərvətdən səmərəli şəkildə istifadə etməliyik”. APA-nın məlumatına görə, bunu prezident İlham Əliyev  Qusar rayonunda “Şahdağ” qış-yay turizm kompleksində “Park Chalet Shahdag” otelinin açılışında deyib.  Davamı
AŞPA-da Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin ədalətli mühakimə hüququnun təmin edilməsinə dair qətnamə layihəsi hazırlanıb
ASHPAAzərbaycanın AŞPA-da nümayəndə heyətinin üzvü Elxan Süleymanov Ermənistan əsgərləri tərəfindən girov götürülən və Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimin oyuncaq məhkəməsi tərəfindən azadlıqdan məhrum edilən Rusiya vətəndaşı Dilqəm Əsgərov və Azərbaycan vətəndaşı Şahbaz Quliyevin ədalətli mühakimə hüququnun təmin olunmasına dair qətnamə layihəsi hazırlayaraq AŞPA katibliyinə təqdim edib. Davamı
Azərbaycanda nikaha girən şəxslərdən tibbi arayış iyunun 1-dən tələb olunacaq
eead0d1b8e67809ea7c2be7bc56c87d3Azərbaycanda nikaha girən şəxslərdən tibbi arayışın tələb olunması ilə bağlı qanunvericiliyə edilən düzəlişin qüvvəyə minməsi tarixi dəyişdirilir. APA-nın məlumatına görə, Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsinin bu gün keçirilən iclasında Azərbaycan prezidentinin təqdimatı ilə Ailə Məcəlləsinə dəyişikliklər müzakirəyə çıxarılıb.
Dəyişikliyə əsasən, “Azərbaycan Respublikasının Ailə Məcəlləsinə dəyişikliklər edilməsi haqqında” 2014-cü il 17 oktyabr tarixli 1080-IVQD nömrəli qanun 2015-ci il iyunun 1-dən qüvvəyə minəcək. Bununla bağlı qeyd olunan qanunun 2-ci maddəsində “yanvarın 1-dən” sözləri, “iyunun 1-dən” sözləri ilə əvəz edilir. Davamı

Monthly Archives: Январь 2015
94422df81907d1924002e624dc36ce14Президент Израиля Реувен Ривлин во время своего выступления в Генассамблее ООН на церемонии, посвященной жертвам Холокоста (геноцида евреев),  отметил Ходжалинскую трагедию в ряду совершенных в мире геноцидов и массовых убийств. Как сообщает АПА со ссылкой на официальный сайт МИД Израиля,  президент Израиля, затронувший тему антисемитизма, шовинизма и преступлений против человечества, сказал, что международное сообщество проливает слишком много слез, но мало работает: Подробное
31.01.2015
Эрдоган: Мы не обязаны признавать «армянский геноцид» по чьей-то указке
Rəcəb_Tayyib-Ərdoğan«Армянская диаспора не унимается. Продолжая сеять раздор и распространять фальсификации, они пытаются использовать против Турции конфронтации, которые они сами же и создают». Как передает АПА со ссылкой на турецкий телеканал NTV, об этом на пресс конференции с представителями СМИ заявил президент Турции Реджеб Таййиб Эрдоган.   Подробное
30.01.2015
Президент Ильхам Алиев: «Никакой кризис не может повлиять на нас»
Ilham_eliyev164532«Природа Азербайджана такая, что повсюду много красивых, живописных мест, гор, лесов, рек. Это наше большое богатство. Мы должны рационально пользоваться этим богатством».  Как передает АПА, об этом Ильхам Алиев  сказал в своем выступлении на церемонии открытия  отеля «Park Chalet Shahdag» в зимне-летнем туристическом комплексе «Шахдаг» в Гусарском районе. Подробное
В Азербайджане с 1 июня вступающие в брак лица должны будут представлять медицинские справки
eead0d1b8e67809ea7c2be7bc56c87d3Дата вступления в силу поправки к законодательству о необходимости получения медицинской справки лицам, вступающим в брак, сдвинулась. Как сообщает АПА, на сегодняшнем заседании Комитета по социальной политике Милли Меджлиса были вынесены на обсуждение изменения в Семейном Кодексе.
На основании изменений, закон «О внесении поправок в Семейный кодекс Азербайджанской Республики»№ 1080-IVQD от 17 октября 2014 года вступит в силу с 1 июня 2015 года. В связи с этим во 2-ой статье указанного закона «с 1 января» будет заменено на «с 1 июня». Подробное
28.01.2015
Президент Азербайджана: «Чиновники, не оправдавшие доверия, будут наказываться и впредь»
ilham-Aliyev-555654 «Чиновники не должны забывать, что они трудятся для народа, они служащие народа. Неоднократно говорил, что я — первый служащий. Президент является первым служащим народа, потому что народ верит в нас, возложил на нас, поручил нам эту миссию». Как сообщает АПА, об этом сказал президент Ильхам Алиев на конференции, посвященной итогам первого года выполнения «Госпрограммы социального экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2014-2018 гг.».    Подробное