Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev BakıdaXocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış “Xocalı” abidəsini ziyarət edib. Bakıda rəsmi səfərdə olan Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu da ziyarətə qatılıb. APA-nın məlumatına görə, prezident abidənin önünə əklil qoyub, faciə qurbanlarının xatirəsinə ehtiramını bildirib.
Baş nazir Artur Rasizadə, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Türkiyənin Azərbaycanda səfərdə olan xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu abidənin önünə gül dəstələri qoyublar. Davamı
Xocalı soyqırımının 23-cü il dönümü ilə bağlı Azərbaycan Türkiyədəki səfirliyi tərəfindən keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Ankaranın Kızılcahamam rayonunda yerləşən Xocalı Muzeyi və Xocalı Abidəsinin açılış mərasimi keçirilib. Səfirliyin mətbuat xidmətindənAPA-ya verilən məlumata görə, tədbir şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsinin ardından Azərbaycan və Türkiyə himnlərinin oxunması ilə başlanın, ilk olaraq Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Nəcdət Ünüvarın mesajı oxunub. Mesajda Xocalı soyqırımının ağrı və acısının Türkiyə tərəfindən bölüşüldüyü qeyd olunub.
Ermənilərin Azərbaycanın Xocalı şəhərində törətdiyi soyqırımının 23 ili tamam olur. APA-nın məlumatına görə, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni hərbi birləşmələri Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalı şəhərini işğal edərək, burada yaşayan dinc əhaliyə – azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədib.
Novruz bayramına qədər pensiyalar qrafikdən əvvəl maliyyələşdiriləcək. “APA-Economics”in məlumatına görə, bunu jurnalistlərə açıqlamasında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) sədri Elman Mehdiyev deyib. DSMF sədri bildirib ki, yanvar-fevral aylarında pensiyaların maliyyələşdirilməsi prosesi qrafikdən əvvəl yekunlaşıb. “Qarşımızda duran məsələ Novruz bayramına qədər pensiyaların qrafikdən əvvəl maliyyələşdirilməsidir ki, biz buna da nail olacağıq”, -deyə E.Mehdiyev vurğulayıb.
“Məzənnənin dəyişməsinin istehlak səbətinə hər hansı bir təsiri olacaqsa, istehlak qiymətləri indeksinin hər hansı bir dəyişməsi halı müşahidə olacaqsa, pensiya məbləğlərində nəzərə alınacaq və pensiya məbləğlərinin indeksləşdirilməsi yolu ilə bu aradan qaldırılacaq”. Trend-in məlumatına görə, bunu jurnalistlərə açıqlamasında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) sədri Elman Mehdiyev deyib.

Monthly Archives: Февраль 2015
president_xocali_abide_260215_07Президент Азербайджана Ильхам Алиевпосетил возведенный в память о жертвах трагедии памятник «Ходжалы» в Баку. Находящийся с официальным визитом в Баку глава МИД Турции Мовлут Чавушоглу также посетил памятник. Как сообщает АПА, президент возложил венок перед памятником, почтил память жертв трагедии.
Премьер-министр Артур Раси-заде, председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов, находящийся с визитом в Азербайджане глава МИД Турции возложили цветы к памятнику. Подробное
26.02.2015
В Анкаре состоялась церемония открытия комплекса «Памятник Ходжалы и Музей Ходжалы»
7c16754598a5dd2c18af069beb554ff7 - копияВ рамках ряда мероприятий, проведенных посольством Азербайджана в Турции в связи с 23-летней годовщиной Ходжалинского геноцида, в районе Кызылджахамам Анкары состоялась церемония открытия комплекса «Памятник Ходжалы и Музей Ходжалы». Как сообщили АПА в пресс-службе посольства, на мероприятии, которое началась с минуты молчания в память шехидов, после чего прозвучали гимны Азербайджана и Турции, в первую очередь было зачитано сообщение руководителя межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Великого Национального Собрания Турции Недждата Юнувара. В сообщении отмечалось, что Турция также разделяет скорбь азербайджанского народа в связи с этой трагедией. Подробное
Прошло 23 года со дня геноцида, учиненного армянами в азербайджанском городе Ходжалы
XocaliПрошло 23 года со дня геноцида, учиненного армянами в азербайджанском городе Ходжалы. Как сообщает АПА, в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооруженные формирования при поддержке 366-го мотострелкового полка, оккупировали город Ходжалы и учинили зверскую расправу над мирным населением – азербайджанцами. Подробное
В Азербайджане все пенсионеры получат пенсии за март до праздника Новруз
скачанные файлыПенсии будут профинансированы досрочно — до праздника Новруз. Как передает АПА-Экономикс, об этом журналистам сообщил председатель Государственного фонда социальной защиты Эльман Мехдиев. Он отметил, что процесс финансирования пенсий в январе-феврале завершился раньше графика. «Задача, стоящая перед нами,  заключается в финансировании пенсий до праздника Новруз, мы достигнем этого». Подробное
Пенсии в Азербайджане могут быть увеличены
bankomat_080512В случае роста индекса потребительских цен под воздействием изменения курса маната Государственный фонд социальной защиты (ГФСЗ) Азербайджана учтет это при начислении пенсий. Об этом в четверг журналистам сказал председатель ГФСЗ Эльман Мехтиев. Подробное