“ELS – Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi” İctimai Birliyinin rəhbəri İradə Yaqubova 2014-cü ildə “Azərbaycanın mədəni irsinin qorunması və inkişafına dəstək” layihəsini uğurla həyata keçirdiyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub. Bundan əlavə, ELS-ın həyata keçirdiyi layihə ən uğurlu layihələr arasında da yer alıb. Bu, yanvarın 22-də Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının illik hesabat konfransında məlum olub.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri Əli Həsənov da qatıldığı tədbirdə QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Azay Quliyev qurumun fəaliyyət istiqamətlərindən, ötən il gördüyü işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirilib ki, ötən il yerli QHT-lərin 386 layihəsinin həyata keçirilməsi üçün Şura tərəfindən 3 milyon manata yaxın vəsait ayrılıb. Bundan başqa, 17 beynəlxalq layihə maliyyələşdirilib. Ümumilikdə Şuranın həyata keçirdiyi layihələrdən 175 mindən çox insan faydalanıb.

Руководитель Общественного Объединения «Независимый Исследовательский Центр — ELS» Ирада Ягубова награждена почетной грамотой Совета Государственной Поддержки Неправительственным Организациям при Президенте Азербайджанской Республики за успешную реализацию проекта «Содействие сохранению и развитию культурного наследия Азербайджана». Кроме этого, проект “ELS” в списке наиболее успешных проектов. Об этом стало известно на состоявшейся 22 января конференции Совета Государственной Поддержки НПО, посвященной итогам года.
На мероприятии с участием главы общественно-политического отдела Администрации Президента Азербайджана Али Гасанова председатель Совета Государственной Поддержки НПО, депутат Милли Меджлиса Азай Гулиев рассказал о направлениях деятельности организации, проделанной работе и стоящих перед структурой задачах. Отметил, что в прошедшем году Совет выделил около 3 миллионов манат на реализацию 386 проектов местных НПО. Кроме того, финансировано 17 международных проектов. В целом, более 175 тысяч человек получили пользу от реализованных Советом проектов.