Bu gün 9 noyabr – Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Bayrağı Meydanı Kompleksi İdarəsi və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Bayrağımız – qürur mənbəyimizdir!” devizi altında veloyürüş başlayıb. APA-nın məlumatına görə, yürüş saat 12:00-da Dövlət Bayrağı Meydanından start götürüb.
Dövlət Bayrağı Meydanı Kompleksi İdarəsi Aparatının rəhbəri Elmir Bağırov deyib ki, iştirakçılar Bayraq Meydanı – Azneft prospekti – Dəniz limanı – Heydər Əliyev Mərkəzi və əks istiqamətdə hərəkət edəcəklər. 16,5 km-lik yürüş elə başladığı yerdə – Dövlət Bayrağı Meydanında başa çatacaq. Yürüşdə Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının peşəkar idmançıları və həvəskar idmançılar iştirak edirlər. İştirakçıların sayı 200 nəfərdir… FOTOQALEREYA Davamı
Bakıda “Bayrağımız – qürur mənbəyimizdir!” devizi altında veloyürüş başlayıb
9.11.2015
APA-nın məlumatına görə, Azərbaycanın üçrəngli bayrağı dövlət rəmzi olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) Hökumətinin 1918-ci il 9 noyabr tarixli iclasında qəbul olunub. 1920-ci il aprelin 27-də bolşevik işğalından sonra AXC-nin bayrağı Azərbaycan SSR-in qırmızı rəngli oraq-çəkicli bayrağı ilə əvəzlənib. 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan MR Ali Məclisinin qərarı ilə bərpa olunaraq muxtar respublikanın dövlət bayrağı kimi qəbul olunub.

Daily Archives: 11/09/2015
veloyürüş-1В связи с 9 ноября — Днем государственного флага Азербайджанской Республики сегодня начался велопробег под девизом «Наш флаг – наша гордость», организованный Управлением Комплекса площади Государственного флага при Кабинете Министров совместно с Федерацией велоспорта Азербайджана. Как сообщает АПА, велопробег стартовал в 12:00 на Площади государственного флага.
По словам руководителя Аппарата Управления Комплекса площади Государственного флага Эльмира Багирова, участники велогонки будут двигаться по маршруту Площадь государственного флага – Проспект «Азнефть» — Морской вокзал – Центр Гейдара Алиева и  в обратном направлении. Общая протяженность гонки составит 16,5 км. В велопробеге принимают участие профессиональные спортсмены Федерации велоспорта Азербайджана и любители этого вида спорта. В велогонке принимают участие 200 человек. ФОТОГАЛЕРЕЯ  Подробное
9.11.2015
Азербайджан отмечает 24-ю годовщину восстановления государственной независимости
Bayrag-gunu-3Указ «Об учреждении Дня Государственного флага» был подписан Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 17 ноября 2009 года. Азербайджанский триколор был учрежден 9 ноября 1918 года в качестве Государственного флага на заседании правительства Азербайджанской Демократической Республики (АДР), просуществовавшей до мая 1920 года. После обретения Азербайджаном в 1991 году независимости 5 февраля Верховный Совет Азербайджана объявил триколор с восьмиконечной звездой и полумесяцем Государственным флагом Азербайджанской Республики.
В ноябре 2009 года в статью 105 Трудового кодекса была внесена поправка, связанная с объявлением Дня государственного флага 9 ноября нерабочим днем… ФОТОГАЛЕРЕЯ Подробное