28 May Azərbaycanın tarixinə Respublika günü kimi daxil olub və xalqımız hər il bu günü böyük təntənə ilə qeyd edir. Çünki həmin gün -1918-ci il mayın 28-də Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrindən sonra müstəqilliyini itirən, yüz ildən artıq müstəmləkə şəraitində yaşayan, mədəniyyəti, dili, dini sıxışdırılan Azərbaycan azadlığa çıxmışdır. Davamı
Azərbaycan xalqı Respublika Gününü qeyd edir
27.05.2014
Bu gün əfv sərəncamının icrasına başlanıb. APA-nın məlumatına görə, əfv sərəncamı mayın 26-da Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanıb. Sərəncam ümumilikdə 175 məhkuma şamil olunub. Sərəncamla azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş 157 şəxs cəzanın çəkilməmiş hissəsindən, azadlıqdan məhrumetmə cəzasına şərti olaraq məhkum edilmiş 2 nəfər, islah işləri cəzasına məhkum edilmiş 1 nəfər cəzadan, 11 nəfər isə cərimə cəzasından azad edilib. Əfv sərəncamı bəzi xarici ölkə vətəndaşlarına da şamil edilib.

28 мая 1918 года четыре партии объединились и объявили новое государство — Азербайджанскую Демократическую Республику, которая вошла в мировую политическую карту. 30 мая 1918 году основные государства мира, а особенно Министерства Иностранных Дел получили информацию о возникновении Азербайджанской Демократической Республики. Столицу Азербайджанской Республики временно поселили в Гяндже, и об этом официально сообщили в мировые политические центры. Подробное
Азербайджанский народ отмечает День Республики
27.05.2014
Сегодня приступили к исполнению распоряжения о помиловании. Как сообщает АПА, распоряжение о помиловании было подписано президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 26 мая. В целом, распоряжение коснулось 175 осужденных. Согласно распоряжению, 157 человек освобождаются от оставшейся части наказания. Кроме того, были освобождены 2 человека, приговоренные к условному лишению свободы, 1 человек, приговоренный к наказанию в виде исправительных работ, 11 человек, приговоренных к наказанию в виде штрафа. Распоряжение о помиловании также было отнесено к некоторым гражданам зарубежных стран.