Monthly Archives: April 2014
Eliyev_Heyder“Universitetlə məktəbin fərqi çox böyükdür. Xeyli vaxtdır, burada oxuyuram, dərslər maraqlıdır. Mən imtahan verib, bura daxil olanda da ingilis dilini bilirdim. Burada isə bütün biliklərimi daha da möhkəmləndirmək istəyirəm. İndi ingilis dilini daha yüksək səviyyədə bilirəm. Gələcəkdə daha maraqlı dərslər olacaq”. APA-nın məlumatına görə, bunu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin oğlu Heydər Əliyev I kurs tələbəsi olduğu ADA Universitetindəki təhsilindən danışarkən deyib. Davamı
28.04.2014
Azərbaycan Prezidenti “Şərq tərəfdaşlığı” sammitində Serj Sarkisyana tutarlı cavab verib
Ilham-Eliyev-cixishAprelin 24-də Praqada dövlət və hökumət başçılarının iştirakı ilə “Şərq tərəfdaşlığı” proqramının 5 illiyinə həsr olunan sammit keçirilib. APA-nın məlumatına görə, Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyan zirvə görüşünün plenar iclasında öz çıxışını bütünlükdə qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı mülahizələrə həsr edib. Türkiyənin sammitdə təmsil olunmamasından sui-istifadə edən Ermənistan prezidenti bununla da plenar iclasın mövzusundan tamamilə kənara çıxaraq qondarma “soyqırım” məsələsini qabardıb və Türkiyəni əsas tənqid hədəfi kimi seçib. Davamı
25.04.2014
İlham Əliyev: “Azərbaycanda nəqliyyat sektoru iqtisadiyyatın aparıcı sektoruna çevrilməkdədir”
Ilham_Eliyev-cixishi“Azərbaycan dünya miqyasında nəqliyyat-logistika mərkəzi kimi öz rolunu bundan sonra da oynayacaq. Dəniz nəqliyyatı da prioritet olaraq qalır”. APA-nın verdiyi xəbərə görə, bu barədə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev  aprelin 23-də Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun yeni aerovağzal kompleksinin açılış mərasimindəki çıxışında deyib. Davamı
24.04.2014
Xarici ölkələrdə “Tarix” və “Coğrafiya” ixtisasları üzrə təhsil almış müəllimlər Azərbaycanın məktəblərində həmin fənləri tədris edə bilməzlər
Tehsil-nazirliyiTəhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin müdiri Fərzəli Qədirov APA-ya açıqlamasında deyib ki, təhsil nazirinin əmri ilə təsdiq olunan Təhsil Nazirliyi sisteminə daxil olan ümumi təhsil müəssisələrində və peşə liseylərində müəllimlərə tələbatın müəyyənləşdirilməsi, pedaqoji kadrların yerdəyişməsi və işə qəbulu qaydalarına əsasən ümumtəhsil məktəblərinin tədris planında “İctimai fənlər” bölmələrində nəzərdə tutulan fənlərin tədris edilməsi üçün xarici ölkələrdə təhsil almış müəllimlərin saathesabı, əvəzçilik qaydasında və ya müvəqqəti əmək müqaviləsi ilə işə qəbulu qadağandır. Davamı
23.04.2014
2014-cü il tarixdə ən isti il olacaq
isti_hava2014-cü il meteomüşahidə tarixində ən ist il ola bilər.Dünyanın bir regionun sakinlərini çoxsaylı yanğınlar və quraqlıq, digər regionun sakinlərini isə leysan və daşqınlar gözləyir. Təbii kataklizmin səbəbkarı isə «El-Nino» fenomenidir. Bu barədə Almaniyanın Gissen Universitetinin alimləri bildirib. Ekspertlər artıq çoxdandır ki, Sakit okeanın ekvatorial hissəsində suyun üst qatında temperatur dəyişməsinə təsir edən «El-Nino»nu izləyirlər. Davamı

Monthly Archives: Апрель 2014
Eliyev_Heyder«Между университетом и школой большая разница. Я уже долгое время учусь здесь, уроки интересные. Я знал английский еще тогда, когда сдавал сюда вступительные экзамены. Здесь же я хочу закрепить свои знания. Сейчас я лучше владею английским. В будущем уроки будут еще интересней». Как сообщает Day.Az со ссылкой на АПА, об этом сказал сын Президента Азербайджана Ильхама Алиева Гейдар Алиев, рассказывая об учебном процессе на I курсе Университета АДА. Подробное
28.04.2014
Президент Азербайджана: «Армения должна начать выводить свои войска с оккупированных земель Азербайджана»
Ilham-Eliyev-cixish24 апреля в Праге с участие глав государств и правительств состоялся саммит, посвященной 5-летию «Восточного партнерства». Как сообщает АПА, свое выступление на пленарном заседании президент Армении Серж Саркисян полностью посвятил так называемому «геноциду армян». Воспользовавшись тем, что Турция не принимала участия в саммите, президент Армении отклонился от темы пленарного заседания, начал раздувать вопрос «геноцида» и критиковать Турцию. Подробное
26.04.2014
Ильхам Алиев: “Транспортный сектор в Азербайджане становится ведущим сектором экономики”
Ilham_Eliyev-cixishi“Азербайджан и впредь будет играть роль транспортно-логистического центра в мировом масштабе». Как передает АПА, об этом заявил на церемонии открытия нового комплекса аэровокзала Международного аэропорта Г. Алиев президент Азербайджана Ильхам Алиев. Подробное
24.04.2014
Учителя, получившие образование по специальности «История» и «География» за рубежом, не смогут преподавать эти предметы в азербайджанских школах
Tehsil-nazirliyiМинистерство образования внесло ясность в вопрос о запрещении учителям, получившим образование за рубежом, преподавать некоторые предметы в Азербайджане. Завотделом Минобразования Фарзали Гадиров заявил АПА, что приказом министра образования для преподавания предметов, предусмотренных в разделе «Общественные предметы» учебного плана общеобразовательных школ, запрещен прием на работу на основе почасовой оплаты, замены или временного трудового договора учителей, получивших образование за рубежом. Подробное
23.04.2014
Азербайджан выразил отношение к упрощенному принятию в российское гражданство граждан стран бывшего Советского Союза
Xelef_Xelefov_mk_041110“У каждой страны своя миграционная политика. Прием в гражданство регулируется внутренним законодательством каждой страны и это суверенное право каждой страны”. Как сообщает московский корреспондент АПА, об этом журналистам заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов. Подробное