Azərbaycanda bu ilin 9 ayı ərzində doğulan uşaqlara qoyulan adlar arasında üstünlük təşkil edən adların siyahısı açıqlanıb. Ədliyyə Nazirliyindən APA-ya verilən məlumata görə, oğlan adları arasında ən çox populyarlıq qazanan ad Yusif adıdır. Belə ki, bu ilin 9 ayı ərzində doğulmuş oğlan uşaqlarından 2702 nəfərə Yusif adı verilib. Daha çox qoyulan oğlan adları arasında Əli (1735), Hüseyn (1705), Ömər (1098), Məhəmməd (962), İbrahim (644), Kənan (616), Nihad (609) adları da var. Davamı
Monthly Archives: September 2014
Prezident İlham Əliyev: “Xalq ilə iqtidar arasındakı birlik bizim müstəqil həyatımızı şərtləndirən əsas amildir”
“Artıq üçüncü regional inkişaf proqramı icra edilir. İki proqram artıq icra edilib. Üçüncü proqram başlayıb və 2018-ci ilə qədər o da başa çatmalıdır. Ümid edirəm ki, o vaxta qədər rayonda bir dənə də olsun sosial infrastruktur problemi qalmayacaq. Hər halda bu, bizim istəyimizdir”. APA-nın verdiyi xəbərə görə, bu sözləri Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 22-də əsaslı yenidənqurmadan sonra İsmayıllı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında yaradılan şəraitlə tanışlıqdan sonra tibb ocağının kollektivi və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşündə deyib.
Dövlət başçısı gələcək illərdə rayonun inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlərin görüləcəyini qeyd edib. Davamı
Nazirlər Kabinetində 2015-ci ilin dövlət büdcəsi müzakirə olunub
Bu gün Nazirlər Kabinetində baş nazir Artur Rasizadənin sədrliyi ilə 2015-ci il üzrə dövlət büdcəsinin və icmal büdcənin layihələri, sonrakı üç il üçün dövlət və icmal büdcələrinin proqnoz göstəriciləri, həmçinin iqtisadi və sosial inkişaf konsepsiyası müzakirə edilib. “APA-Economics” AzərTAc-a istinadən xəbər verir ki, iclas zamanı A. Davamı
Yas, yoxsa yemək mərasimi?
Rəhmətlik Əzizə Cəfərzadənin son müsahibələrindən biri yas mərasimlərinə həsr olunmuşdu. Onun səsindəki böyük bir kədər bu günədək qulağımdadır. Ərəb ölkələrində keçiriləm yas mərasimlərindən danışan Əzizə xanım, milli ənənələrimizin əcaib transformasiyalara uğrayaraq mərasimin mənasını dəyişdirməsini vurğulayırdı. Davamı
BMT: “Quş qripi”nin yeni növü aşkarlanıb
Cənub-Şərqi Asiyada “quş qripi”nin yeni növü aşkarlanıb. APA-nın xəbərinə görə, bu xəbərdarlıqla BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) çıxış edib. Bildirilir ki, H5N6 virusuna bu ilin aprelində Çində, daha sonra Laos və Vyetnamda rast gəlinib. Hələlik bu virus insanlarda aşkarlanmasa da, FAO onun regionun iqtisadiyyatı və heyvandarlığı üçün təhlükəli olduğunu bəyan edib. Davamı

Обнародован список имен, которыми наиболее часто называли новорожденных в Азербайджане за 9 месяцев текущего года. По информации министерства юстиции, поступившей в АПА, мальчиков с именем Юсиф в Азербайджане стало больше, чем всех других. Это имя присвоено 2702 мальчикам. Другие популярные имена мальчиков Али (1735), Гусейн (1705), Омар (1098), Мухаммед (962), Ибрагим (644), Кянан (616) и Нихад (609). Подробное
Monthly Archives: Сентябрь 2014
Президент Азербайджана: «Единство народа и власти — основной фактор, обусловивший нашу независимую жизнь»
«Реализуется третья Программа регионального развития. Две программы уже реализованы. Началась третья программа, и до 2018 года она тоже должна быть завершена. Надеюсь, что до того времени в районе не останется ни одной проблемы социальной инфраструктуры. Во всяком случае, таково наше желание». Как передает АПА, об этом 22 сентября после ознакомления с капитальной реконструкцией Исмаиллинской районной центральной больницы на встрече с персоналом медицинского учреждения и представителями общественности района заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев. Подробное
В Кабинете министров Азербайджана состоялось обсуждение государственного бюджета на 2015 год
Сегодня под председательством премьер-министра Азербайджана Артура Расизаде в Кабинете министров состоялось обсуждение государственного бюджета страны на 2015 год, проектов сводного бюджета, прогнозных показателей государственного и сводного бюджетов на следующие три года, а также концепции социально-экономического развития. Подробное
ООН: Появился новый вид птичьего гриппа
В Юго-Восточной Азии появился новый вид птичьего гриппа. Как сообщает АПА, об этом предупреждает продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО). Впервые вирус H5N6 возник в Китае в апреле этого года и с тех пор был выявлен также в Лаосе и Вьетнаме. Пока нет сведений о том, чтобы новый вирус вызвал заболевания и у людей, однако в ФАО предупреждают о его потенциальной опасности для животноводства и экономики региона. Подробное
Президент Азербайджана: “Открытие данного порта — составная часть большой работы”
“Уверен, что в результате работы этого порта развитие Азербайджана станет еще динамичнее, в экономику страны будут вложены новые инвестиции, и Азербайджан как транзитная страна еще больше расширит свои возможности”. Как передает АПА, об этом 22 сентября на церемонии открытия паромного терминала в рамках первого этапа нового комплекса Бакинского международного морского торгового порта сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Подробное