Təhsil naziri Azərbaycanda dərs ili müddətinin artırılması məsələsinə növbəti dəfə aydınlıq gətirib. APA-nın xəbərinə görə, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov 2013-2014-cü tədris ilinin nəticələrinə həsr olunan hesabat mətbuat konfransında deyib ki, gələn tədris ilində Azərbaycanda dərslər sentyabrın 15-də başlanacaq. Davamı
Daily Archives: 06/13/2014
Bakıda TürkPA-nın 5-ci plenar iclası başlayıb
Bakıda Türkdilli ölkələrin Parlament Assambleyasının (TürkPA) 5-ci plenar iclası başlayıb. APA-nın məlumatına görə, iclasda üzv ölkələrin – Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan və Qırğızıstanın parlament sədrləri, deputatları, eləcə də Macarıstan parlamentinin sədr müavini, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, MDB PA, TÜRKSOY, Türk Akademiyası, Qara Dəniz İqtisadi Əməldaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyası, GUAM və Türkiyənin Marmara Qrupu Fondunun nümayəndələri iştirak edirlər. Davamı
Vatikanda Azərbaycan tarixinə aid əlyazmalar aşkar olunub
Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə elmlər doktoru Fərid Urxan oğlu Ələkbərli Vatikanın Məxfi Arxivinə və Apostol Kitabxanasına uzunmüddətli ezamiyyətləri (2011-2014) başa çatıb. Əlyazmalar İnstitutundan APA-ya verilən xəbərə görə, ezamiyyətlərin məqsədi Vatikan Arxivlərində Azərbaycana aid tarixi sənədlərin aşkar edilməsi və ilkin araşdırmaya cəlb olunması idi. Davamı

Daily Archives: 06/13/2014
Tehsil-Naziri«Следующий учебный год в Азербайджане начнется 15 сентября». Об этом на пресс-конференции по итогам учебного 2013-2014 года заявил министр образования Микаил Джаббаров. «Однако сказать, когда завершится учебный год, я сейчас не возьмусь», — сказал он, отвечая на вопрос о возможности переноса начала учебного года на 1 сентября вместо продления продолжительности учебного года летом в связи с недовольством родителей учащихся. Подробное
13.06.2014
В Баку началось 5-е пленарное заседание TürkPA
TurklerВ Баку началось 5-е пленарное заседание Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран. Как сообщает АПА, в заседании принимают участие спикеры, депутаты стран-членов – Турции, Азербайджана, Казахстана и Кыргызстана, а также зампред парламента Венгрии, представители Совета сотрудничества тюркоязычных государств, ПА СНГ, TÜRKSOY, Тюркской академии, ПА ОЧЭС, ГУАМ и Фонда группы «Мармара» Турции. Подробное
В Ватикане обнаружены рукописи, связанные с Азербайджаном
Kitab.kohneИнститут рукописей Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) обнаружил в Ватикане 153 новых исторических документа и рукописи, связанные с Азербайджаном, сообщили в четверг Trend в НАНА, передает Day.Az. Длительные командировки сотрудника института, ученого Фарида Алекперли в секретный архив Ватикана и апостольскую библиотеку (2011-2014) в этом году завершились. Целью данных командировок был поиск в архивах Ватикана и исследование исторических документов, связанных с Азербайджаном. Подробное