Monthly Archives: March 2012
31_mart_moskvaRusiyanın paytaxtında “31 mart-Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan tədbir keçirilib. APA-nın Moskva bürosunun məlumatına görə, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin (ÜAK) təşkil etdiyi tədbir “Azərbaycanlıların soyqırımı – tarixin iki yüz ili” adı altında keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın Rusiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Polad Bülbüloğlu, ÜAK-ın baş katibi Mikayıl Hüseynov, Rusiyada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər və Rusiyanın tanınmış elm adamları iştirak ediblər. Davamı
31.03.2012
31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı günüdür
azerbaycanlilarin_soyqirim_gunu_31_martErməni daşnaklarının bolşeviklərlə birgə azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi soyqırımdan 94 il ötür. APA-nın məlumatına görə, 1918-ci il martın 30-u gecə saatlarında Bakıda başlanan kütləvi qırğınlar 20 minə yaxın günahsız insanın, o cümlədən çoxlu sayda qoca, qadın və uşaqların qətlə yetirilməsi ilə nəticələnib. Davamı
Azərbaycanın Novruz ənənələri Eurovision.tv-də təqdim olunub
Novruz-bayrami“Eurovision” mahnı müsabiqəsinin rəsmi saytı – eurovision.tv-də “Azərbaycana səyahət” silsiləsindən növbəti reportaj Novruz bayramına həsr olunub.
APA-nın eurovision.az-a istinadən xəbərinə görə, Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və turizm imkanlarının təqdim olunduğu bu silsilənin ikinci videosunda Novruz adətlərindən, bu bayramın dostluq, əmin-amanlıq bayramı olmasından danışılır. Təbiətin qışdan sonra oyandığı bir vaxtda qeyd edilən, yeni günün başlanğıcı olan, Davamı
5.03.2012
Vladimir Putin yenidən Rusiya Federasiyasının prezidenti seçilib
PutinRusiya Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Vladimir Çurov baş nazir Vladimir Putinin prezident seçkilərində qələbə qazandığını açıqlayıb. APA-nın “RİA Novosti”yə istinadən verdiyi xəbərə görə, protokolların 99,3%-i sayıldıqdan sonra V. Putinin 63,75%, Gennadi Züqanovun 17,19%, Mixail Proxorovun 7,82%, Vladimir Jirinovskinin 6,23%, Sergey Mironovun isə 3,85% səs topladıqları açıqlanıb. V. Çurov ilkin məlumatlar əsasında V. Putinin prezident seçildiyini elan edib. Onun bu sözləri MSK üzvləri və media mənsubları tərəfindən alqışlarla qarşılanıb. Davamı
Azərbaycanda “quş qripi” ilə bağlı növbəti monitorinqlərə başlanılıb
qush-qripiKənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Baytarlıq Xidməti (DBX) “quş qripi”nin Azərbaycana köçəri quşlarla keçmə ehtimalını nəzərə alaraq, bu gün ölkə üzrə növbəti monitorinqə başlayıb. Bu barədə APA-ya DBX-nin mətbuat xidmətindən məlumat verilib. Monitorinqə bu gün Abşeron Milli Parkında start verilib və Şabran, Salyan, Ağcabədi, Lənkəran rayonlarının milli parklarında da aparılacaq. Ev quşları arasında aparılacaq monitorinq isə respublikanın bütün rayonlarını əhatə edəcək. Davamı

Сотрудники одного из ведущих телеканалов Кореи EBS прибыли в Ленкоранский район Азербайджана чтобы подготовить очередной выпуск программы «Дети мира».
Согласно информации Lent.az, продюсер телеканала Джеки Чан Хавн и редактор Владимир Парк намерены показать в облике азербайджанских детей жизненный образ народа. С этой целью они посетили несколько семей в Ленкорани и отсняли на пленку их жизненный образ. Подробное
Американские аналитики считают Азербайджан лучшим регионом для инвестиционных вложений. Об этом сообщает АПА со ссылкой на портал анализа и комментариев для инвесторов США 247wallst.com.
Учитывая вероятность заражения «птичьим гриппом» от перелетных птиц, Государственная ветеринарная служба (ГВС) при Министерстве сельского хозяйства с сегодняшнего дня приступила к очередному мониторингу на территории Азербайджана. Как сообщили АПА в пресс-службе ГВС, мониторинг начался сегодня в Национальном парке Абшерон и продолжится в национальных парках в Шабранском, Сальянском, Агджабединском и Лянкяранском районах. Мониторинг домашних птиц же будет проводиться по всей республике.
Председатель ЦИК РФ Владимир Чуров, основываясь на предварительных результатах выборов, объявил, что Владимир Путин избран президентом РФ в первом туре. По данным ЦИК после обработки 99,3% протоколов, Путин набирает 63,75% голосов, Геннадий Зюганов — 17,19%, Михаил Прохоров — 7,82%. Владимир Жириновский пока набирает 6,23%, Сергей Миронов — 3,85%. «Президентом РФ, по предварительным данным, избран Владимир Владимирович Путин», — сказал Чуров на пресс-конференции в понедельник, передает АПА со ссылкой на РИА Новости.
На официальном сайте конкурса «Евровидение» подготовлен очередной репортаж из серии «Путешествие в Азербайджан», посвященный празднику Новруз.