Monthly Archives: March 2015
6c000ae967027143bc1ca5684b7eefc4Erməni daşnaklarının bolşeviklərlə birgə azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi soyqırımından 97 il ötür. APA-nın məlumatına görə, 1918-ci il martın 30-u gecə saatlarında Bakıda başlanan kütləvi qırğınlar 20 minə yaxın günahsız insanın, o cümlədən çoxlu sayda qoca, qadın və uşağın öldürülməsi ilə nəticələnib.
Martın 30-dan aprelin 2-dək davam edən kütləvi qırğınlarda Stepan Şaumyanın rəhbərlik etdiyi erməni bolşevik dəstələri Bakıda minlərlə insanı qətlə yetirib, müsəlman ziyarətgahlarını yandırıb, Bakı əhalisinin 400 milyon manatlıq əmlakını müsadirə edib. Kütləvi qırğınlar zamanı şəhərin ən möhtəşəm məscidi sayılan Təzəpir məscidi aramsız top atəşinə tutulub, ermənilər Bakının ən möhtəşəm memarlıq incilərindən olan “İsmailiyyə” binasını yandırıblar. Davamı
31.03.2015
Türkiyə I Avropa Oyunlarına 20 idman növü üzrə 153 idmançı ilə qatılacaq
a16ec66168d941a49d030acc8719999aAPA-nın Türkiyə Milli Olimpiya Komitəsinə istinadən verdiyi xəbərə görə, artıq bu ölkənin I Avropa Oyunlarına  20 idman növü üzrə iştirak edəcəyi dəqiqləşib. Türkiyə Oyunlarda atıcılıq 4, atletika 1, bədii gimnastika 4,  basketbol 8, veloyarış 6, boks 13, qılıncoynatma 3, güləş 24, karate 11, stolüstü tennis 2, oxatma 2, çimərlik voleybolu 4, sambo 1, sinxron üzgücülük 10,  su polosu 13, triatlion 3, voleybol 24, üzgücülük 12,  cüdo 2,  kanoedə 6 nəfərlə təmsil olunacaq. Oyunlarda iştirak edəcək idmançılardan 63-ü qadın, 90-ı kişidir. Davamı
30.03.2015
Bakıda Üzeyir Hacıbəyliyə həsr olunmuş festival keçiriləcək
14276409802959445385_750x5006-10 aprel tarixlərində Bakı Musiqi Akademiyasında “Üzeyir Hacıbəylinin milli lad sistemi gənc musiqiçilərin tədris repertuarında” I Respublika festivalı keçiriləcək. BMA-dan APA-ya verilən məlumata görə, Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının – 130, Bakı Musiqi Akademiyasının – 95 və BMA-nın Orta ixtisaslaşdırılmış musiqi məktəb-studiyasının – 35 illiyinə həsr olunmuşdur.
Festivalın ideya müəllifi və layihənin rəhbəri  BMA-nın Orta ixtisaslaşdırılmış musiqi məktəb-studiyasının bədii rəhbəri və direktoru, Azərbaycan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Tərlan Seyidovdur.
Bəstəkarlıq, xor, fortepiano, vokal, orkestr alətləri, xalq çalğı alətləri nominasiyaları üzrə iştirakçıların ifalarını Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin görkəmli ictimai xadimləri – SSRİ və Azərbaycanın xalq artistləri, professorlar Arif Məlikov, Fidan və Xuraman Qasımovalar, Ramiz Quliyev, Sevda İbrahimova, Gülbacı İmanova, Zəhra Quliyeva, Yusif Axundov, Nəzmiyyə Abbaszadə, Tofiq Aslanov və başqaları qiymətləndirəcəklər. Davamı
“Qarabağ” məktəbi Kanadada Azərbaycanın bayrağını dalğalandırdı
10959380_442835625881468_5797191502941869306_nArtıq 4 ilə yaxın Kanadanın Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabag” adlı Azərbaycan dili məktəbinin (Karabakh Azerbaijani Language Saturday School in Ottawa) şagird və müəllimləri burada yaşayan həmyerlilərimizlə birgə bu günlərdə Ottava şəhərində Xocalı soyqırımının 23 illiyinə həsr edilmiş etiraz aksiyası keçiriblər. Parlament binası önündə baş tutan aksiyada Xocalı soyqırımından bəhs edən plakat və şəkillərlə yanaşı Azərbaycanın bayrağı dalğalanıb.
“Qarabağ” məktəbi 2011-ci ilin sentyabr ayında Ottavada yaşayan həmvətənlərimiz Nigar Əliyeva və Vüsalə Əhmədovanın təşəbbüsü ilə təsis edilmişdir. Burada 4-14 yaş arası uşaqlara ana dilimizin tədrisi ilə yanaşı, xalqımızın adət-ənənələri, tarixi, ədəbiyyatı və dövlətimizin atributları haqqında ətraflı məlumat verilir. Qeyd edək ki, 7 uşaqla fəaliyyətə başlayan məktəbdə artıq 14 nəfər təhsil alır.  FOTOQALEREYA   Davamı
3.03.2015
Firəngiz Əlizadənin müəllif konserti keçirildi
Firəngiz_ƏlizadənHeydər Əliyev Fondunun vise-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında bu ilin fevral ayının 27-də Firəngiz Əlizadənin müəllif konserti baş tutmuşdur. Konsert haqqında tam təsəvvürü almaq üçün diqqətinizə əməkdar incəsənət xadimi, professor, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının Katibi Zemfira Qafarovanın məqaləsini təqdim edirik.
Öz növbəmizdə biz keçirilən beynəlxalq kampaniyaya dəyərli töhfə olan və uğurla keçirilən konsertlə Azərbaycanın xalq artisti, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, UNESCO-nun Sülhməramlı Artisti və bu yaxında məşhur skripkaçı Xilari Xanın «Dentsche Grammofon» musiqi albomuna daxil edilmiş əsərinə görə “Qremmi” mükafatına layiq görülmüş Firəngiz Əlizadəni təbrik edirik və ona yaradıcılığında yeni və gözəl əsərlərin yaradılmasında uğurlar arzulayırıq!

Monthly Archives: Март 2015
6c000ae967027143bc1ca5684b7eefc4Исполняется 97 лет со дня геноцида, совершенного против азербайджанцев армянскими дашнаками совместно с большевиками. Как сообщает АПА, ночью 30 марта 1918 года в результате учиненного армянами геноцида в Баку были зверски убиты около 20 тысяч мирных азербайджанцев, в том числе женщин, детей и стариков.
С 30 марта по 2 апреля армянские большевистские отряды под руководством Степана Шаумяна убили в Баку тысячи людей, сожгли многие места поклонения, конфисковали имущество населения Баку на сумму 400 млн. манатов. Во время массовой резни армяне подвергли артиллерийскому обстрелу самую большую в Баку мечеть «Тезепир», сожгли здание «Исмаилийе», которое считалось одной из сокровищниц мировой архитектуры. Подробное
31.03.2015
Турцию на первых Европейских играх представят 153 спортсмена
a16ec66168d941a49d030acc8719999aКак передает АПА, об этом говорится в сообщении НОК Турции. Представители Турции будут участвовать в соревнованиях по стрельбе (4 человека), атлетике (1), художественной гимнастике (4), баскетболу (8), велоспорту (6), боксу (13), фехтованию (3), борьбе (24), каратэ (11), настольному теннису (2), стрельбе из лука (2), пляжному волейболу (4), самбо (1), синхронному плаванию (10), водному поло (13), триатлону (3), волейболу (24), плаванию (12), дзю-до (2) и гребле на каноэ (6 человек). Среди турецких олимпийцев 63 женщины, 90 мужчины.
В свою очередь, Президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки заявил, что на I Европейские игры в Баку будут привлечены лучшие атлеты континента. Подробное
30.03.2015
Состоится фестиваль, посвященный Узеиру Гаджибейли
14276409802959445385_750x500С 6 по 10 апреля в Большом зале Бакинской музыкальной академии (БМА) под руководством ректора, народного артиста СССР и Азербайджана, профессора Фархада Бадалбейли пройдёт I Республиканский фестиваль «Национальная ладовая система Узеира Гаджибейли в учебном репертуаре юных музыкантов». Он посвящен 130-летию со дня рождения У.Гаджибейли, 95-летию основанной им Бакинской музыкальной академии и 35-летию Средней специализированной музыкальной школы-студии БМА.
Автор идеи и руководитель проекта — художественный руководитель и директор Средней специализированной музыкальной школы-студии БМА, заслуженный деятель искусств Азербайджана, доктор искусствоведения, профессор Тарлан Сеидов. Подробное
Состоялся авторский концерт Фирангиз Ализаде
Firəngiz_ƏlizadənВ рамках международной кампании «Справедливость для Ходжалы», инициатором которой является вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, 27 февраля с.г. в Азербайджанской государственной филармонии им. М. Магомаева прошел авторский концерт Фирангиз Ализаде. Для полного представления о состоявшемся концерте предлагаем вам, уважаемый читатель, статью заслуженного деятеля искусств, профессора, Секретаря Союза композиторов Азербайджана Земфиры Гафаровой.
В свою очередь, поздравляем со значимым вкладом в проводимую кампанию народную артистку Азербайджана, председателя Союза композиторов Азербайджана, обладательницу почетного звания ЮНЕСКО «Артист мира» Фирангиз Ализаде, к почетным званиям которой недавно прибавилась также и премия «Грэмми» за сочинение, вошедшее в альбом известной скрипачки Хилари Хан «Dentsche Grammofon».