“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi tərəfindən 1 iyun-Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibəti ilə İçəri Şəhərdə bir sıra tədbirlər təşkil olunacaq. İdarədən APA-ya verilən məlumata görə, bu gün 16:00-da “Arxeoloji Park”da “DA-ART” uşaq təsviri incəsənət mərkəzinin tələbələrinin müəllifləri olduqları foto, rəsm və digər əl işlərindən ibarət “Tarix uşaqlarımızın gözü ilə” adlı sərgi təşkil ediləcək. Sərgi zamanı uşaqlar müxtəlif tətbiqi-sənət nümunələrini əyani şəkildə hazırlayacaq və arzu edən şəxslərə qısa “master klass”lar keçəcəklər. Tədbir Müslüm Maqomayev adına 26 saylı uşaq musiqi məktəbinin şagirdlərinin və 160 saylı klassik gimnaziyanın özfəaliyyət kollektivlərinin musiqili çıxışı ilə müşayiət olunacaq. Davamı
Daily Archives: 05/31/2012
Azərbaycan hakimiyyəti QHT-in fəaliyyətinə müdaxilə etmir
Azərbaycan hakimiyyəti qeyri-hökümət təşkilatlarını özünün partnyoru hesab edir. 1news.az saytının məlumatına görə, bunu Azərbaycan Prezidenti yanında QHT-rə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyilə təşkil olunmuş “Vətəndaş cəmiyyətinin inkişafında QHT-in rolu” adlı konfransda Prezident Administrasiyasının ictimai-siyasi şöbəsinin müdiri Əli Həsənov bəyan edib. “Son illər QHT-lər ilə hökümət strukturları arasındakı münasibətlər böyük inkişaf yolu keçmışdir. Azərbaycan rəhbərliyi QHT-rə dəstək konsepsiyasını qəbul edib Azərbaycan Prezidenti yanında QHT-rə Dövlət Dəstəyi Şurasını yaratdıqdan sonra bir çox xaricdəki təşkilatlar və dairələr buna paxıllıqla yanaşdı və Azərbaycan hakimiyyətinin qeyri-hökümət təşkilatlarını nəzarət altında saxlayıb onların azad fəaliyyətinə mane olacağına işarə edirdilər” – deyə, dövlət rəsmisi vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda belə bir siyasət həyata keçirilmir və ötən müddət Azərbaycan hakimiyyətinin qeyri-hökümət sektorunun fəaliyyətinə müdaxilə etmədiyini göstərib. Davamı

По информации АПА, 94 года назад, в 1918 году армяне совершили погромы, поджоги, террористические и другие акты насилия в городах Баку, Шемаха, Губа Бакинской губернии, Гейчайском уезде, Карабахе, Зангезуре, Иреване и Нахчеване. Подробное
Daily Archives: 05/31/2012
Российский ученый-историк: «Территория современной Армении – это исконно азербайджанские земли»
В Москве Всероссийский Конгресс Азербайджанцев (ВАК) организовало мероприятие, посвященное 31 марта — Дню геноцида азербайджанцев. Как передает московское бюро АПА, на встрече приняли участие посол Азербайджана в РФ Полад Бюль Бюль оглу, генеральный секретарь ВАК Микаил Гусейнов, азербайджанские и российские ученые. Подробное
2Власти Азербайджана не вмешиваются в деятельность НПО
Руководство Азербайджана считает неправительственные организации своими партнерами. Как сообщает 1news.az, об этом заведующий отделом по общественно-политическим вопросам Администрации Президента Азербайджана Али Гасанов заявил на конференции «Роль НПО в развитии гражданского общества», организованной при содействии Государственного совета поддержки НПО при Президенте Азербайджана. Подробное
В Ичери шехер пройдет ряд мероприятий по случаю Международного дня защиты детей
Как сообщает 1news.az со ссылкой на пресс-службу Управления государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», в частности, 31 мая в 16:00 в «Археологическом парке» будет организована выставка под названием «История глазами детей», экспозиция которой будет состоять из фотографий, рисунков и поделок учеников детского центра прикладного искусства «DA-ART». В ходе выставки дети наглядно создадут различные образцы прикладного искусства, проведут для желающих короткие «мастер классы». Мероприятие будет сопровождаться музыкальным выступлением коллективов самодеятельности учеников 26-й детской музыкальной школы имени М. Магомаева и 160-й классической гимназии. Подробное