Daily Archives: 05/15/2012
aile_gunuBMT-nin baş katibi Pan Gi Mun Beynəlxalq Ailə Günü münasibəti ilə dünya ictimaiyyətinə müraciət edib. BMT-nin Bakı ofisindən APA-ya verilən məlumata görə, müraciətdə bu ilki Beynəlxalq Ailə Günündə iş və ailə həyatı arasında balansın vacibliyi vurğulanıb: “Əsas məqsəd dünyanın hər tərəfində işçilərin ailələrini maddi və mənəvi cəhətdən təmin etməklə yanaşı, yaşadıqları cəmiyyətin sosial-iqtisadi inkişafına öz töhfələrini verməyə yardım etməkdən ibarətdir. Davamı
15.05.2012
Azərbaycan şaxmatçısı dünya çempionu oldu
Gunay_MemmedzadeRumıniyanın Yassı şəhərində məktəblilər arasında şahmat üzrə 8-ci dünya çempionatı başa çatıb. Sport.1news.az saytının məlumatına görə, Azərbaycan şahmatçıları altı medal qazanıblar. Günay Məmmədzadənin möhtəşəm çıxışı ona 13 yaşadək yaş kateqoriyasında 7,5 halla 1-ci yeri qazandırıb. Gümüş medalı 7 halla onun komanda yoldaşı Nərmin Məmmədova əldə edib. İkinci yerləri həmçinin Xatun Bağırova (15 yaşadək), İsmayıl Şaxaliyev (13 yaşadək) bölüşdürüb, bürünc medallar isə Aytən Əmrəyeva (15 yaşadək) və Nərmin Soyunlunun (17 yaşadək) payına düşüb. Davamı
Milli Televiziya və Radio Şurası cizgi filmlərinin çəkilişinə maliyyə ayrılması üçün prezidentə müraciət edəcək
nusirevan
Bunu APA-ya MTRŞ sədri Nuşirəvan Məhərrəmli deyib. O bildirib ki, ölkədə milli cizgi filmlərinin çəkilməsinin stimullaşdırılmasına böyük ehtiyac yaranıb: “Uşaqlarla bağlı bizim hansı verilişlərimiz, cizgi filmlərimiz var? Telekanallarda yayımlanan əksər cizgi filmləri xarici cizgi filmləridir. Halbuki Azərbaycanın eposları əsasında çoxsaylı cizgi filmləri yaradıla bilər. “Dədə Qorqud”dan tutmuş “Koroğlu” dastanına qədər gözəl cizgi filmləri çəkmək olar və uşaqlar o ruhda böyüyər”. Davamı

Daily Archives: 05/15/2012
Gunay_MemmedzadeВ румынском городе Яссы завершился 8-й по счету чемпионат мира по шахматам среди школьников. Как сообщает Sport.1news.az, азербайджанские шахматисты завоевали шесть медалей. Великолепно выступила Гюнай Мамедзаде, которая в возрастной категории до 13 лет набрала 7,5 очка и заняла 1-е место. Здесь же серебряную медаль завоевала ее подруга по команде Нармин Мамедова, у которой оказалось 7 очков. Также 2-е места заняли Хатин Багирова (до 15 лет), Исмаил Шахалиев (до 13), бронзовыми призерами стали Айтан Амраева (до 15) и Нармин Союнлу (до 17). Подробное
15.05.2012
Генеральный секретарь ООН сделал обращение по случаю Международного дня семьи
aile_gunuГенеральный секретарь ООН Пан Ги Мун обратился к международной общественности по случаю Международного дня семьи. Как сообщили АПА в Бакинском офисе ООН, в обращении подчеркивается необходимость обеспечения баланса между трудовой деятельностью и выполнением семейных обязанностей: «Цель заключается в том, чтобы помочь трудящимся всего мира оказывать своим семьям финансовую и эмоциональную поддержку и одновременно способствовать социально-экономическому развитию их обществ. Современные тенденции подчеркивают растущую важность стратегий обеспечения баланса между трудовой деятельностью и выполнением семейных обязанностей. Они предусматривают расширение участия женщин в трудовой деятельности, а также ускорение процесса урбанизации и повышение мобильности для поиска работы. Поскольку размер семьи уменьшается, а представители различных поколений живут отдельно друг от друга, родственники не всегда имеют возможность оказывать помощь, а работающие родители сталкиваются с серьезными проблемами». Подробное