“Azərbaycan Respublikasının 2019-cu il dövlət büdcəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun layihəsi Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb. Trend-in məlumatına görə, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə deyib ki, 2019-cu il dövlət büdcəsi Azərbaycan dövlətinin maraqlarına tam cavab verir: “Dövlət büdcəsi iqtisadi islahatların həyata keçirilməsinə və əhalinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına imkan verəcək”. Davamı
Monthly Archives: November 2018
Yeni Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzləri yaradıldı
Təhsil Nazirliyinin strukturuna daxil olmayan tabeliyindəki qurumların siyahısında dəyişikliklər edilib. Trend-in məlumatına görə, bu barədə qərarı Baş nazir Novruz Məmmədov imzalayıb. Qərara görə, Abşeron Binə Peşə Liseyi Aviasiya və Avtomobil Nəqliyyatı üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinə birləşdirilib. Davamı
“Dədə Qorqud irsi” YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib
“Dədə Qorqud irsi” YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. Məlumatı Azərbaycanın Mədəniyyət və Xarici İşlər nazirliklərinə istinadən Trend İA yayıb.
Noyabrın 28-də Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 13-cü sessiyasında qəbul edilmiş qərarla Azərbaycanın Türkiyə və Qazaxıstanla birgə təqdim etdiyi “Dədə Qorqud irsi: Dastan mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi” çoxmillətli mədəniyyət nümunəsi kimi YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. Davamı
Azərbaycanda vaxtından əvvəl doğuşların sayı 10 faiz təşkil edir
Dünya Səhiyyə Təşkilatının hesabatına görə, hər il dünyada 15 milyon vaxtından əvvəl doğuş qeydə alınır. Bu körpələrin təxminən bir milyona yaxını (7 faiz) tələf olur. 184 ölkədə vaxtından əvvəl doğuşların sayı 5-18 faiz arasında dəyişir. Azərbaycanda isə bu göstərici 10 faiz təşkil edir. Davamı
Azərbaycan müəllimlərinin XV qurultayı öz işinə başlayıb
Bakı Konqres Mərkəzində Azərbaycan müəllimlərinin XV qurultayı keçirilir. Trend-in məlumatına görə, qurultay Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səslənməsi ilə başlayıb. Tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin, Vətənimizin müstəqilliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin və Azərbaycan müəllimlərinin 14-cü qurultayından ötən dövr ərzində vəfat etmiş təhsil işçilərinin əziz ruhlarını bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Davamı

Милли Меджлис (парламент) на сегодняшнем пленарном заседании утвердил законопроект «О государственном бюджете Азербайджана на 2019 год». Председатель парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Зияд Самедзаде отметил, что государственный бюджет полностью отвечает интересам Азербайджанского государства, и позволит проводить экономические реформы и улучшить социальное положение населения. Подробное
Monthly Archives: Ноябрь 2018
В Азербайджане созданы 10 центров профобразования
Кабмин Азербайджана внес изменения в Список подведомственных организаций, не входящих в структуру министерства образования. Решение об этом подписал премьер-министр Новруз Мамедов. В соответствии с решением, Абшеронский профлицей (Бина) объединен с Бакинским государственным центром профобразования по авиационному и автомобильному транспорту. Подробное
«Наследие Деде Горгуда» вошло в Репрезентативный список ЮНЕСКО
«Наследие Деде Горгуда» вошло в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Об этом в среду говорится в совместном сообщении министерств культуры и иностранных дел Азербайджана.
Согласно решению, принятому на 13-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия в городе Порт-Луи (Маврикий), совместно представленная Азербайджаном, Турцией и Казахстаном номинация «Наследие Деде Горгуда: культура эпосов, народные сказания и музыка» вошла в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО в качестве образца многонациональной культуры. Подробное
В Азербайджане 10% детей рождаются недоношенными
Согласно отчету Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), ежегодно в мире регистрируется 15 миллионов преждевременных родов, в результате которых примерно около миллиона (семь процентов) младенцев умирает, передает ИА Тренд со ссылкой на Минздрав Азербайджана. Подробное
В Баку начал работу XV съезд азербайджанских учителей
В Бакинском конгресс-центре приступил к работе XV съезд азербайджанских учителей. Участники съезда минутой молчания почтили память общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева, отдавших свои жизни за независимость нашей Родины шехидов и работников образования, ушедших из жизни после последнего 14 съезда учителей, — говорится в сообщении ИА Тренд. Подробное