Monthly Archives: June 2015
Avropa_oyunlari_baglanishAPA-nın məlumatına görə, bağlanış mərasimi bu gün saat 21:00-da Bakı Olimpiya Stadionunda başlayıb. Səhnədə Qız qalası ucalıb, qalanın ən yüksək zirvəsindən İçərişəhərin divarları arxasında Simurq quşu əfsanəsində vəd edilən oyanışı gerçəkləşdirərək simasını dəyişən şəhər –  Bakı, “Alov qüllələri” görünüb. Bağlanış mərasimində şeypurun sədaları Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevi, “Bakı 2015”: FOTOQALEREYA Davamı
29.06.2015
Bakıda ilk Avropa Oyunlarına start verildi
1st_EUROPEAN_GAMESBu gün səhər saat 09:00-da Bakı Su İdmanı Mərkəzində sinxron üzgüçülərin mübarizəsi başlayıb. Təsnifat mərhələsində sərbəst hərəkətləri yerinə yetirəcək üzgüçülər Avropa Oyunları tarixinə mübarizəyə başlayan ilk idmançılar kimi düşəcək. Mərkəzin hovuzunda 20 duet mübarizə aparacaq. Onlar iyunun 15-də baş tutacaq final mərhələsinə vəsiqələrin sahiblərini müəyyənləşdirəcək.
Yarışların tarixində mübarizəyə qoşulacaq ilk idmançılar isə Belarus təmsilçiləri Anna Şulyina və Dominika Tsıplakova olacaq. Ardınca Slovakiya, Polşa, Macarıstan, İspaniya, Çexiya, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, idmançıları bacarığını nümayiş etdirəcək. Davamı
12.06.2015
“İlk Avropa Oyunları gənc rəssamların gözü ilə” layihəsi çərçivəsində sərgi təşkil edilib
Genc_ressamlar_mukafatIyunun 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin, Bakı Avropa Oyunlarının Əməliyyat Komitəsinin, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə “İlk Avropa Oyunları gənc rəssamların gözü ilə” layihəsi çərçivəsində gənc rəssamların rəsm işlərindən ibarət sərgi açılıb.
Tədbirdə layihənin rəhbəri Samir Quliyev çıxış edərək layihə haqqında məlumat verdi, qeyd etdi ki, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vəcihə Səmədova adına sərgi salonunda təşkil olunan sərginin keçirilməsində əsas məqsəd “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təbliğat kampaniyasına dəstək olmaq və gənc istedadlı rəssamların üzə çıxarılmasına təkan verməkdir. Davamı
ELS layihənin yekun təqdimatını keçirdi
05.06.2015İyunun 5-də “ELS-Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi” İctimai Birliyi Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində “Milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasında İKT-nin rolunun gücləndirilməsi”layihəsinin yekun təqdimatının keçirmişdir. Aprelin 9-dan başlayan layihə ELS-in Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə, Təhsil Nazirliyi və İctimai Televiziyanın iştirakı ilə mümkün olmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən “ELS” Müstəqil Araşdırma Mərkəzinin rəhbəri İradə Yaqubova bildirib ki, aprelin 23-də aidiyyatı dövlət qurumları, qeyri-hökümət təşkilatları, kütləvi-informasiya vasitələri nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən layihənin ilkin təqdimatı zamanı “ELS”-ın aprel ayında Bakı şəhərinin ümumtəhsil və ali təhsil müəssisələrinin 740 şagird və tələbələri arasında apardığı sorğunun nəticələri təqdim edilmişdir…  FOTOQALEREYA   Davamı
5.06.2015
“Uşaqların asudə vaxtının təşkili” İctimai Televiziyanın efirində
03.06.2015İyunun 3-də İctimai Televizyanın “Açıq dərs” verilişində “ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi – İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyilə Azərbaycan Təhsil Nazirliyi və İctimai Televiziya ilə birgə həyata keçirdiyi “Milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının rolunun gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində “Uşaqların asudə vaxtının təşkili” mövzusu müzakirə olunub.
Ekspertlər “ELS-Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi” İctimai Birliyinin sədri İradə Yaqubova, Təhsil Nazirliyinin təmsilçisi Maral Salmanova, Təhsil nazirliyinin tabeliyində olan Nizami rayon Uşaq və Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru, əməkdar müəllim Lalə Qəti və Bakı şəhəri 34 saylı Texniki Yaradıcılıq  Mərkəzinin direktoru Həsən Qaralov, həmçinin studiyanın qonaqları Azərbaycanda fəaliyyət göstərən məktəbdənkənar mərkəzlərin direktorları və şagirdləri mövzu ilə bağlı bir sıra aktual məsələlərə toxunmaqla tamaşaçılara maraqlı anlar yaşadıblar. FOTOQALEREYA    Davamı

По сообщению АПА, церемония закрытия Игр началась в 21:00 на Олимпийском стадионе Баку. Звуки горна приветствовали президента Азербайджана Ильхама Алиева, главу оргкомитета Игр, первую леди Мехрибан Алиеву и президента Европейского олимпийского комитета Патрика Хикки. На экране стадиона появились ковровые петли, обошедшие все древние территории Баку. В момент завершения обратного отсчета хор исполнил государственный гимн в новой симфонической аранжировке и поднялся флаг Азербайджана. ФОТОГАЛЕРЕЯ Подробное
Monthly Archives: Июнь 2015
В Баку стартовали I Европейские игры
Сегодня в 09:00 в Бакинском центре водных видов спорта начались соревнования синхронных пловцов. В квалификационном этапе пловцы выполнят вольную программу и станут первыми спортсменами, вступившими в борьбу в истории Европейских игр. В бассейне центра поведут борьбу 20 дуэтов. Они разыграют путёвки в финальный этап, который состоится 15-го июня.
Первыми участниками в истории соревнований будут представители Беларуси Анна Шульина и Доминика Цыплакова. Далее свои способности продемонстрируют спортсменки Словакии, Польши, Венгрии, Испании, Чехии, России, Турции, Украины. Подробное
Первые Европейские игры глазами молодых художников
9 июня в галерее имени Ваджии Самедовой (Выставочный салон Союза художников Азербайджана) в Баку в рамках проекта «Birinci Avropa Oyunları gənc rəssamların gözü ilə» («Первые Европейские игры глазами молодых художников») состоялось открытие выставки работ молодых художников, сообщили Trend Life организаторы мероприятия.
Мероприятие прошло при совместной организации Фонда молодежи при Президенте Азербайджана, министерства молодежи и спорта Азербайджана, Операционного комитета Европейских игр «Баку-2015», Союза молодежных студенческих организаций Азербайджана и Союза художников. На выставке представлено более 100 работ молодых художников. Подробное
ELS провел итоговую презентацию проекта
5 июня в Международном Пресс-центре состоялась итоговая презентация проекта “Усиление роли ИКТ в сохранении духовно-нравственных ценностей” Независимого Исследовательского Центра “ELS” совместно с Общественным Телевидением и Министерством Образования Азербайджана при финансовой поддержке Государственного Совета по поддержке НПО при Президенте Азербайджанской Республики, стартовавшего 9 апреля сего года.
Выступившая на мероприятии руководитель Исследовательского Центра “ELS” Ирада Ягубова отметила, что во время первой презентации проекта, состоявшейся… ФОТОГАЛЕРЕЯ
В эфире Общественного Телевидения “Организация досуга детей”
3 июня предметом обсуждений на последней передаче “Ачыг дерс” (“Открытый урок”) Общественного Телевидения в рамках проекта “Усиление роли информационно-коммуникационных технологий в сохранении духовно-нравственных ценностей” Независимого Исследовательского Центра “ELS” совместно с Общественным Телевидением и Министерством Образования Азербайджана при финансовой поддержке Государственного Совета по поддержке НПО при Президенте Азербайджанской Республики стала тема “Организация досуга детей” ФОТОГАЛЕРЕЯ Подробное