Uzun müddətdir səhhətində problemlər yaşanan Şərqin opera yazan ilk qadın bəstəkarı, xalq artisti Şəfiqə Axundova 89 yaşında dünyasını dəyişib.
Şəfiqə Axundova 1924-cü ildə Şəki şəhərində tanınmış mədəniyyət xadimi Qulam Axundovun ailəsində anadan olub. 1943-1944-cü illərdə A.Zeynallı adına Bakı Musiqi Məktəbində oxuyarkən Üzeyir Hacıbəyovdan dərs alıb. 1956-cı ildə Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını bəstəkarlıq ixtisası üzrə B. Zeydmanın sinfini bitirib. 1998-ci ildə Azərbaycan Respublikasının xalq artisti adına layiq görülüb. 2004-cü ildə isə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib. 89 yaşlı Şəfiqə Axundova 1972-ci ildə «Gəlin qayası» operasını yazmaqla Şərqin ilk opera yazan qadın bəstəkarı kimi tarixə düşüb. Davamı

Daily Archives: 07/27/2013
Shafiqa_2Вчера, после продолжительной болезни, на 89-м году жизни скончалась народная артистка Азербайджана Шафига Ахундова.
Шафига Ахундова родилась 21 января 1924 года в городе Шеки, в семье известного деятеля культуры Гулама Ахундова. В 1943-1944 годах получила начальное музыкальное образование в Бакинской музыкальной школе имени А.Зейналлы, где брала уроки у самого Узеира Гаджибекова. Затем в 1956 году она продолжила свое образование в Азербайджанской Государственной консерватории имени У.Гаджибекова, где закончила класс Б.Зейдмана. В 2008 году Ш.Ахундовой было присвоено звание народной артистки Азербайджана, а в 2004 году вручен орден «Шохрат». В 1972 году Шафига ханым, написав оперу «Gəlin qalası» («Скала невесты»), стала первой написавшей оперу женщиной-композитором Востока. Подробное