Daily Archives: 01/12/2013
Yanvarın 9-da “ELS” Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri İradə Yaqubova Gənclərin Səsi Radiosunun “Piyada vaxtı” verilişinin qonağı olub. Yarım saat ərzində “Beynəlxalq təcrübədə piyada qaydaları” mövzusu ətrafinda danışan müstəqil ekspert canlı yayımda eyni zamanda Bakı şəhərində piyadaların təhlükəsiz hərəkəti üçün yaradılan şərait, yol hərəkəti qaydalarının pozulma faktlarının son zamanlar artması və s. bu kimi günün aktual suallarını cavablandırıb. Davamı
12.01.2013
Rusiyalı jurnalistlər: “Ağdam şəhəri artıq yoxdur, bura faktiki olaraq daşlıq səhradır”
Karabag“Avtorevyü” Rusiya-Ukrayna jurnalının son sayında Dağlıq Qarabağdan hazırlanmış reportaj dərc olunub
“Avtorevyü” Rusiya-Ukrayna jurnalının 23-cü sayında nəşrin əməkdaşlarının Azərbaycanın erməni işğalı altında olan Dağlıq Qarabağ bölgəsinə səfərindən hazırlanmış reportaj dərc olunub. Bu barədə APA-ya Krımın azərbaycanlı icmasının rəhbəri Rəhim Hümbətov məlumat verib. Onun sözlərinə görə, reportajda işğal altında olan ərazilərdə real vəziyyətlə bağlı məlumatlar yer alıb: “Müxbirlərin Ermənistan sərhədindəki təəssüratlarına dair bir neçə sitat təqdim edirəm. “Xarici pasportlara möhür vurulması bir neçə dəqiqə çəkdi. Gömrükdəki formal proseduraların yerinə yetirilməsinə isə 3 saat sərf olundu. Yox-yox, səbəb konyak deyildi, sadəcə burada belə işləyirlər. Kompüter məftilləri dolaşmış masaların arxasında qaşqabaqlı adamlar oturub, ətraf isə heç nə anlamayan sürücülərlə doludur.  Məlumat kitabçası var, amma hamısı erməni dilindədir. Surətçıxarma aparatları cırıldayır, çap maşınları kağızları çeynəyir, möhürlər blankların üzərinə enir, çap olunmuş qəbzlər bir masadan o birisinə uçur. Və birdən – sakitlik! Serverlə əlaqə yoxdur. Gözləyin! On dəqiqə, iyirmi, qırx… İkinci dəfə rabitə sığortanın sənədləşməsi zamanı kəsilir, vəd olunan 10 dəqiqə əvəzinə kontorda bir saatdan çox vaxt itiririk. Sərhəddə hər avtomobilin xərci təxminən 65 dollar tutdu”. Davamı

Daily Archives: 01/12/2013
Fransa_parlamentАрмянская община Франции проводит работу с президентом и правительством, чтобы представить в парламент новый законопроект о криминализации отрицания так называемого «геноцида армян». Подробное
12.01.2013
Российские журналисты: «Города Агдама больше нет, сейчас здесь фактически каменная пустыня»
KarabagОдин из последних номеров российско-украинского журнала «Авторевю» опубликовал репортаж из Нагорного Карабаха
В 23 выпуске российско-украинского журнала «Авторевю» опубликована статья, посвященная поездке журналистов издания в Нагорный Карабах. Об этом АПА сообщил глава азербайджанской общины Крыма Рагим Гумбатов. По его словам, репортаж показывает реальное положение на оккупированных территориях: «Хочу привести несколько цитат из статьи: «Отметки в загранпаспортах получили за пару минут, но на таможенные формальности потратили часа три. Нет-нет, вовсе не из-за коньяка — просто здесь так работают. За столами, опутанными компьютерными проводами, сидят мрачные люди, а рядом толпятся ничего не понимающие водители: справочная информация есть, но вся — на армянском языке! Ксероксы стонут, принтеры жуют бумагу, штемпели шлепают по бланкам, а отпечатанные квитанции летают со стола на стол, как шарик при игре в наперстки. И вдруг – бах! – тишина. Работа останавливается, и таможенные брокеры уходят курить на улицу. — Нет связи с сервером. Ждите! Десять минут, двадцать, сорок. Второй раз связь прервалась при оформлении страховки, из-за чего вместо обещанных десяти минут в приграничной страховой конторе мы провели около часа. Затраты на границе составили около 65 долларов на автомобиль». Подробное
Безопасность пешеходов зависит не только от них самих
Irada_Yagubova-ELS9 января руководитель Независимого Исследовательского Центра “ELS” Ирада Ягубова стала гостем передачи «Пийада вахты» («Время пешехода») на радио «Генчлерин Сеси». В течение получаса независимый эксперт в прямом эфире отвечала на актуальные вопросы вокруг темы «Международный опыт организации движения пешеходов», затронув при этом вопросы касающиеся условий для безопасного движения пешеходов в городе Баку, увеличения числа нарушений правил дорожного движения и др.