Azərbaycanlı şagirdin adı ilk dəfə “Forbes” jurnalının “30 yaşdan aşağı 30 nəfər” siyahısına daxil edilib. APA-nın məlumatına görə, dünyada 30 yaşınadək nailiyyət qazanmış insanların adlarının yer aldığı siyahıda yağış suyundan enerji istehsal edən Reynerci (Rainergy) qurğusunu yaradıcısı 15 yaşlı Reyhan Camalova da var.
ABŞ prezidenti Donald Trampın qızı və onun Hindistanda keçirilən Qlobal Sahibkarlıq Sammitindəki nümayəndəsi İvanka Tramp Reyhan Camalovanın da iştirak etdiyi sammitdə çıxışında Azərbaycandan olan 15 yaşlı şagirdin nailiyyətini təqdirəlayiq hesab edib.
Qeyd edək ki, Reyhan öz məktəbli dostları və fizika müəllimləri ilə birlikdə yağış suyundan enerji istehsal edən Reynerci (Rainergy) qurğusunu yaradıb. Qurğu dörd əsas hissədən – yağış suyunun kollektoru, su çəni, elektrik generatoru və batareyadan ibarətdir. Yağış suyu kollektoru su çənini yağış suyu ilə doldurur, su isə elektrik generatorunun içi ilə böyük sürətlə axaraq elektrik enerjisi yaradır. İstehsal olunan enerji akkumulyatorlarda toplanır, elektrik şəbəkəsinin xətlərinə düşən təzyiqi azaldır və ehtiyacı olan icmalara elektrikdən istifadə etmək üçün əlavə mənbə verir.

Имя азербайджанской школьницы Рейхан Джамаловой включено в список «30 талантливых людей моложе 30» журнала «Forbes». Как сообщает АПА, среди включенных в список достигших успеха людей моложе 30 лет есть имя 15-летней Рейхан Джамаловой, изобретателя оборудования Rainergy.
Во время своего выступления главный советник президента США Дональда Трампа и представитель президента на Глобальном саммите предпринимательства в Индии Иванка Трамп посчитала похвальным достижение 15-летней школьницы из Азербайджана.
Отметим, Рейхан вместе со школьными друзьями и учителями физики изобрела оборудование Рейнерджи (Rainergy), вырабатывающее энергию из дождевой воды. Оборудование состоит из 4 основных частей: коллектор дождевой воды, резервуар для воды, электрический генератор и батарея. Коллектор наполняет дождевой водой резервуар, после чего вода на большой скорости течет по генератору и вырабатывает энергию. Вырабатываемая энергия скапливается в аккумуляторе, уменьшает давление на линию электрической сети и обеспечивает нуждающиеся общины дополнительными источниками электричества.